ЦСКА си върна на Спартак след драматичен мач в Плевен

(сн. НБЛ, архив)
21-12-2022 21:18 | BGbasket.com

ЦСКА записа втора победа като гост в Националната баскетболна лига. В изключително драматичен мач в зала "Балканстрой" тимът се справи със Спартак Плевен с 86:84. Срещата премина през много обрати, но гостите измъкнаха успеха в края, с което взеха реванш за тежката загуба в София на старта на сезона.

Победата бе шеста за ЦСКА, който има и пет загуби, а в следващия кръг ще приеме Шумен. Спартак Плевен е с баланс 7-4 и му предстои гостуване на Левски.

Освен на Божидар Аврамов, Тодор Тодоров не можеше да разчита и на контузените Станимир Маринов и Симеон Илиев. Съперникът пък все още е без Брандън Йънг, който се възстановява в САЩ.

Срещата започна много равностойно, като домакините имаха лек аванс. Те успяха да увеличат преднината си на 7 точки след силна серия, но в последната минута от периода ЦСКА стопи част от изоставането си за 19:23.

„Армейците“ се доближиха до съперника още началото на втората четвърт, но не успяха да обърнат, след което Спартак на свой ред се възползва и увеличи аванса на 33:25. Силни изяви на Зейн Ноус и Джордан Калахан дадоха тласък на тима им да навакса изоставането си. На два пъти ЦСКА повеждаше преди почивката след точни стрелби на Андрей Иванов, но кош в последната секунда на Мартин Маринов даде точка аванс за отбора от Плевен при 46:45.

След подновяването на играта двата състава си размениха по една успешна стрелба от зоната за три точки. Евгени Хаджирусев бе наказан с техническо нарушение за симулация, а след това успешно нападение и кош на Мартин Сотиров отново изравни резултата. ЦСКА направи някои грешки при изнасянето на топката в предно поле, а тимът от Плевен се възползва да излезе напред в резултата за 64:59. До края на периода гостите стопиха отново изоставането си на едва точка - 66:65, и оставиха интригата за последната част.

Две последователни тройки на Алекс Симеонов изведоха напред тима му в началото на заключителната четвърт за 71:66. Домакините обаче бързо изравниха, а след това успяха и да си осигурят малък аванс. Последваха оспорвани минути с размени на водачеството, а точни попадения от наказателната линия на Алекс Симеонов и тройка на Райли Оуенс изведоха ЦСКА с две точки аванс - 84:82. Николай Стоянов възстанови равенството при оставащи 29 секунди, след две точки от фаула. Мощна забивка на Зейн Ноус след асистенция на Симеонов обаче отново изведе "червените" напред и накара Тодор Тодоров да вземе прекъсване 8 секунди преди сирената. Спартак не успя да организира добро нападение за оставащото време и остави ЦСКА да се поздрави с победата.

За успеха по 22 точки отбелязаха Алекс Симеонов и Зейн Ноус, като първият добави 8 борби и 4 асистенции. 15 записа Райли Оуенс, Джордан Калахан завърши с дабъл-дабъл – 14 точки и 11 асистенции.

Най-резултатен за Спартак бе Димитър Маринчешки, който завърши с дабъл-дабъл – 19 точки и 10 борби, Мартин Маринов отбеляза 18, 16 точки и 5 борби добави Цветомир Чернокожев, Ивко Ивков е с 13 точки.