Рилски спортист не даде шанс на Балкан в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
28-12-2022 20:45 | BGbasket.com

Рилски спортист завършва годината без загуба в Националната баскетболна лига от началото на сезона. Тимът спечели убедително дербито срещу втория във временното класиране Балкан, побеждавайки го на негов терен в „Арена Ботевград“ с 83:68, след като водеше почти през целия мач.

„Зелените“ в този мач бяха без Александър Гавалюгов, докато за гостите отново не играха контузените Мирослав Васов и Брандън Рандълф. В хода на мача травма в глезена получи и Георги Адирков.

Победата бе 12-а за Рилски спортист, който в следващия кръг приема Черноморец. Балкан, който бе в серия от осем поредни победи, вече е с 8-3 и ще посрещне ЦСКА.

Водени от стартиралия силно Димаджио Уигинс, Рилски спортист започна да трупа разлика и поведе с 12:4, като за повече от шест минути единствено Христо Захариев бе успял да се разпише за домакините. Балкан направи 7 грешки само в тази част и след края й съперникът водеше с 23:15.

Още в началото на втория период разликата стана 13 точки. Домакините подобриха значително мерника си в подкошието, почти не правеха грешки и на два пъти намаляваха пасива си само на 6. В същото време и Рилски спортист демонстрира добра успеваемост и отново дръпна с двуцифрена преднина, като на почивката бе напред с 48:38.

Тимът от Самоков започна второто полувреме с 9 безответни точки и се откъсна с 57:38 като повече от пет минути баскетболистите на Петър Златанович не успяваха да се разпишат. Проблемите за тях се задълбочиха и от четирите нарушения на водещия им реализатор до момента Калвин Годфри, който трябваше да седне принудително на пейката. Домакините продължаваха да правят пропуск след пропуск от тройката и макар, резултатността на Рилски спортист също да падна, преди заключителната четвърт преднината му бе солидна – 66:47.

„Зелените“ намалиха за 63:76 при оставащи точно пет минути, но отборът на Людмил Хаджисотиров не позволи на опонента си да застраши по-сериозно преднината му и спечели убедително.

Димаджио Уигинс и Йордан Минчев вкараха по 15 точки за победителите.

За Балкан с 14 е Калвин Годфри, 12 добави Христо Захариев.