Девет години по-късно Балкан отново е на финал при юношите U19

(сн. Николай Христов)
13-05-2023 16:56 | Мария Маринова

Балкан е първият финалист на Държавното първенство за юноши U19. На старта на полуфиналите днес в „Арена Ботевград“ тимът надви Рилски спортист с 85:71.

Финалът е пореден за голяма част от това поколение на „зелените“, печелило редица купи и титли при подрастващите, но първи за Балкан в шампионата при старшата възраст от 2014 г. насам.

В спор за златото и дубъл този сезон баскетболистите на Мирослав Ралчев ще се изправят срещу победителя от другата двойка Левски – Академик Бултекс 99, докато загубилият ще премери сили с Рилски спортист за бронза. Последнит мачове са в неделя.

До средата на първата част двата отбора постоянно си разменяха водачеството. Домакините обаче вкараха 4 тройки само в началните минути и след серия от 13:2, разликата в тяхна полза стана и двуцифрена. Играта продължи кош за кош, а след първата част Балкан бе напред с 28:19.

Точни стрелби на Марио Милушев и Пламен Марков свалиха разликата само на 4 на старта на втория период. Много бързо обаче „зелените“ отново започнаха да трупат аванс и на почивката се оттеглиха при 50:34 в своя полза след 22 точки на Михаил Гавазов.

Баскетболистите на Любомир Киров стартираха със серия от 10:2 второто полувреме и за малко повече от две минути се върнаха в мача. Последваха равностойни минути, но в края на частта ботевградският тим пак взе инициативата и дръпна със 71:53.

До края Балкан поддържаше солиден аванс и нямаше проблем да го задържи последно, като на моменти разликата достига и 24 точки. В заключителните минути пък и двамата треньори дадоха почивка на титулярите.

Михаил Гавазов завърши с 29 точки и 13 борби за победителите. Александър Гавалюгов се отчете с 23 точки, 8 борби и 8 асистенции, 14 точки вкара Илиян Пищиков.

За състава от Самоков Христо Бъчков записа 13 точки и 8 борби, Кристиян Русинов добави 12 точки.