Рилски спортист надбори Черноморец за 1-1 в серията

15-05-2023 21:07 | BGbasket.com

Рилски спортист изравни полуфиналната серия с Черноморец в Националната баскетболна лига. След като загуби първия мач у дома, тимът от Самоков спечели втората среща с 82:75, след като водеше почти през цялото време.

Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров надиграха съперника си най-вече в подкошието, където овладяха 50 борби (17 в нападение) срещу 29, като отборът на Васил Евтимов не вкара нито един кош от втори шанс.

Следващите два мача от серията ще са на 18 и 20 май, като с първия ще бъде направено и официалното откриване на новата „Арена Бургас“. Играе се до три победи.

В първите минути двубоят вървеше кош за кош, но след това домакините взеха инициативата. Те доминираха осезаемо в подкошието още в самото начало, възползваха се от проблемите на съперника в нападение и след края на частта се откъснаха с 27:13.

През втората четвърт обаче ролите се размениха. Воден от разигралия се Георги Боянов, вкарал 12 точки само в нея, Черноморец започна да топи изоставането си и на почивката равенството бе възстановено – 41:41.

Йордан Минчев започна под пара след паузата и основно благодарение на неговите 10 точки в първите пет минути на полувремето, Рилсски спортист отново дръпна с двуцифрена разлика – 55:45. И този път обече гостите бързо се върнаха в мача и преди последната част изравни за 62:62.

Девет поредни точки на Александър Янев и Брандън Рандълф дадоха начало на заключителния период, преди серията да бъде прекъсната от Николай Титков. Малко след това Черноморец остана без Макол Мойен, който седна на пейката за пет лични нарушения. Тимът обаче не се отказа и след тройка на Георги Боянов две минути и половина преди края разликата падна само на 4 – 69:73.

Рилски спортист дръпна с 9 и по всичко изглеждаше, че мачът вече е решен. Джордан Тъкър обаче върна тройка, а в края и напрежението взе връх – първо, след като Йордан Минчев в опита да спре атаката на съперника, извърши нарушение срещу Мунис Туту, а след видео повторение бе решено то да е обикновен фал. Малко след това обаче реферите отсъдиха неспорсменско на Георги Боянов, което пък предизвика и недоволството на бургаския тим. Играта се накъса още и от това, че на няколко пъти имаше проблеми с таблата в залата, но в крайна сметка Рилски спортист удържа водачеството си и след малко повече от два часа затвори срещата в своя полза.

Йордан Минчев бе в основата на успеха с 26 точки и 11 борби. Чавдар Костов записа 16 точки и 8 борби, Брандън Рандълф е с 13 точки и 7 борби, а дабъл-дабъл от 12 точки и 12 борби направи Димаджио Уигинс.

За Черноморец над всички с 30 точки бе Георги Боянов, като овладя и 7 борби. Джордан Тъкър отбеляза 15 точки, а с 11 и 8 борби е Симеон Лепичев.