Вариантите за класиране в групата на юношите U18

(сн. FIBA.basketball)
26-07-2023 12:08 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за юноши U18 завърши участието си в груповата фаза на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Португалия, с две победи и две загуби. Тимът ни все още има шанс за четвъртфиналите, но тъй като по програма почива в последния ден, зависи от развитието на останалите мачове в групата: Швейцария – Латвия и БелгияПортугалия.

За момента е сигурно, че Латвия ще спечели групата, независимо дали ще победи или загуби последния си мач. Битката е за второто място между България и Белгия.

BGbasket.com ви предлага вариантите за класиране в зависимост от развитието на последните срещи в групата:

Победи на Латвия и Белгия

Това е най-лошият вариант за България и единствен, при който отборът ни не се класира. Причината е, че той ще се изравни с Белгия с баланс 2-2, но националите ни ще останат трети в групата си за сметка на съперника, който е с предимство в директния мач.

Победи на Латвия и Португалия

В този случай България ще се изравни с Португалия с две победи и две загуби, но ще продължи напред като втори в групата, тъй като спечели мача срещу състава на домакините.

Победи на Швейцария и Белгия

Между България, Швейцария и Белгия ще се получи тройна въртележка, като и трите отбора ще са с 2-2. „Лъвчетата“ обаче са с най-добра точкова разлика в директните двубои срещу останалите и при този сценарий също ще се класират на четвъртфиналите като втори в групата.

Победи на Швейцария и Португалия

И в тази ситуация ще има тройна въртележка между тези два отбора и България. Баскетболистите на Асен Николов обаче имат победи и срещу двата и ще заемат второто място, което ще им гарантира участие в Топ 8.