"Мисия невъзможна" за младежите след разгром от Гърция

Не стигнаха точките на Иванов (Fibaeurope.com)
07-08-2008 16:49

Младежкият тим на България допусна разгромна загуба във втория си мач от група G на Евробаскет 2008 в Латвия, която може да се окаже и решаваща за оставането ни в най-горната дивизия А. Българите бяха разбити с 41 точки разлика 57-98 от състава на Гърция и сега мисията им става почти невъзможна. Те трябва да гонят победа в последната си среща от първенството с поне 24 точки разлика срещу Словения, за да запазят мястото си сред най-добрите. Нещо, което може много трудно да се случи...

Началото на мача не предвещаваше такъв изход след като 4:24 преди почивката разликата бе само 2 точки в полза на гърците (34-36). Двата отбора си разменяха силни със слаби моменти и позволяваха серии на противника. Първо нашите поведоха с 11-3, но гърците отвърнаха с 11 поредни точки за 11-14. Българите вкараха 8 безответни за 19-14, преди гърците да поведат с 19-21. Въпреки тези приливи и отливи в края на първата част България имаше точка аванс 25-24.

Така до 16-тата минута от мача, а след това на терена имаше само един отбор – този на Гърция. В оставащите 24 минути резултата е 23-62 в тяхна полза. Българите не приличаха на отбор, допуснаха множество грешки и не знаеха как да отговорят на разигралите се гърци. Нашите загубиха борбата под коша (23-32) и позволиха на съперника да отнеме 12 точки повече (4-16). Освен това Гърция показа отлична стрелба от далечно разстояние -10/19 (52.6 %), а отдолу под коша бяха 28/46 (60.9 %).

На почивката губехме със само 12 точки (37-49), но третата част се оказа решителна за голямата загуба. Вместо да наваксат и скъсят дистанцията, българските младежи вкараха едва 9 точки в тази трета десетка срещу 26 за Гърция. Така след 30 минути игра резултата набъбна на 46-75, 29 точки за противника ни. До този момент на първенството Гърция имаха само една победа, над Украйна с 3 точки разлика и бе явно, че са намерили удобния си опонент в лицето на България.

Последната четвърт само затвърди впечатленията от третата четвърт за да се стигне до крайното – 41 в наша вреда. Така ще се молим за чудо в последния кръг и евентуално разиграване на младежите ни срещу Словения в директен мач за оставане. Но с тази малка подробност, че ни трябва победа с 24 точки разлика. Има и една друга малка частица надежда, че може всякаква победа да ни стигне за оставане. Това може да се случи единствено, ако Грузия изненада Гърция в другата среща от нашата група. Нещо, което е малко вероятно, тъй като Грузия вече изпадна и няма за какво да играе.

Павел Иванов вкара най-много за нашите – 14 точки, а неговия съименник Павел Маринов добави 12 като резерва. Те бяха и единствените двама баскетболисти с двуцифрен точкова актив.

За гръцкия отбор всички, които влязоха в игра се разписаха, а най-резултатен на терена в Арена Рига бе Михаил Янакидис със 16 точки.

Мачът на България със Словения е в събота в 16.15 часа българско време.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БЪЛГАРИЯ (20) – ГЪРЦИЯ (20)