Балкан се измъкна срещу Левски след късна драма в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
29-03-2023 20:39 | BGbasket.com

Балкан се върна на победния път в Националната баскетболна лига. Тимът нанесе трета поредна загуба в шампионата на Левски, след като го победи със 74:68 в много интересен мач, изигран тази вечер в „Арена Ботевград“. Домакините водеха през повечето време, но пропиляха двуцифрена разлика в хода на двубоя и допуснаха обрат в края, като до последно победителят не бе ясен.

В тази среща „зелените“ бяха без Илиян Пищиков, докато в игра не се появи Николай Грозев. Извън групата за съперника им остана Лъчезар Димитров.

След този двубой Балкан е с баланс 17-6, като му предстоят още две поредни домакинства, първото от които срещу Берое. Левски е с 12-11 и в следващия кръг приема Черноморец.

В първите минути двубоят вървеше кош за кош и с ниска резултатност. Постепенно обаче Балкан започна да подобрява мерника си и възползвайки се от многото пропуски и грешки на съперника, след първата част дръпна с 24:15, като половината от точките на тима бяха вкарани от Мануел Суарес.

Преднината на домакините на няколко пъти става двуцифрена в началото на втория период, но след серия от 11:2 Левски се доближи само на точка – 32:33. Домакините обаче не позволиха пълен обрат и след поредица от точни стрелби на Николаос Дипларос на почивката бяха напред с 43:39.

Баскетболистите на Петър Златанович отново дръпнаха с 10 след подновяването на играта, като за близо четири минути единствено Алън Арнет бе успял да се разпише за съперника. И този път обаче столичният тим бързо скъси дистанцията и преди решителната четвърт намали за 59:62.

Въпреки че след почивката играеше без един от лидерите си Златин Георгиев, по-малко от седем минути преди края Левски стигна до пълен обрат – 66:64. Последва поредица от пропуски и за двата отбора, преди тройка на Пол Джаксън да върне аванса на отбора му. Играта продължи кош за кош, без никой да успее да се откъсне. 30 секунди преди края обаче тройка на Мануел Суарес и общо пет негови точки изведоха Балкан напред със 74:68, а в следващата атака гостите пропуснаха, което окончателно и сложи точка на спора.

Мануел Суарес завърши с 22 точки и 8 борби.

За съперника Алън Арнет бе над всички с 23 точки.