Сензация в Пловдив! Академик с чутовен обрат срещу Балкан

09-12-2023 20:58 | BGbasket.com

Академик поднесе изненадата на 11-ия кръг в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът записа третата си победа от началото на сезона, след като в собствената си зала „Сила“ срази шампиона Балкан със 75:73. Домакините изоставаха с 18 точки в края на третата част, но сътвориха невероятен обрат в заключителните минути, за да измъкнат успеха.

Дебют за „зелените“ направиха новите попълнения Йордан Минчев и Йонас Зохоре, докато в състава за този мач не бе Малик Топин. Той е изваден и от картотеките за вътрешното първенство, като предстои да стане ясно дали ще бъде използван само за ФИБА Къп или от клуба ще се разделят с него.

След този двубой Академик е с баланс 3-8, а в следващия кръг приема Спартак. Кризата в Балкан пък става все по-сериозна, като тимът вече има шест загуби в последните си седем мача във всички турнири, като в е серия от три поредни поражения в шампионата и приключва завъртането с баланс 6-5. След седмица тимът ще има визита на Шумен, но преди това гостува на германския Гьотинген в мач от ФИБА Къп.

Рокадите в състава на Балкан доведоха и до промяна в стартовата петица, като с оглед на липсата на Топин, Зохоре очаквано бе сред титулярите. Академик обаче се възползва от многото грешки на опонента си в началните минути и дръпна с 16:7 след 7 точки на Нели Къмингс. Добри изяви в подкошието позволиха на гостите да се доближат само на 1, но след първата част пловдивският тим бе напред с 20:15.

През втория период обаче настъпи подем в играта на шампионите. Водени от капитана си Димитър Димитров, те бързо заличиха пасива си, а тройка на включилия се много силно Йордан Минчев доведе и до пълен обрат – 25:23. Балкан доминираше под коша и макар през първите десет минути така и да не успя да вкара от тройката, само до почивката наниза пет и в края на полувремето вече водеше с 45:37.

Бързо след подновяването на играта разликата стана двуцифрена. Преднината на „зелените“ достигна и 18 точки, но след силен финал на частта Академик намали за 53:65.

Решителният период стартира сравнително равностойно, но натискът на домакините се засили и те се доближиха на 67:70 след кош на Нели Къмингс и поредица точни наказателни удари преди това. Натрупаните фалове създаваха все по-сериозни проблеми за част от основните играчи на ботевградския тим, а още в средата на частта Девин Харис надвиши позволения лимит и седна на пейката.

Мартин Сотиров вкара ключова тройка за Балкан, но спокойствието за гостите не продължи дълго, след като две поредни далечни стрелби на братята Маринови изравниха за 73:73 близо минута преди края. В следващата атака Димитър Димитров направи крачки, а 39 секунди преди края Йордан Янков взе прекъсване. Къмингс пропусна, но Джералд Лидел взе борбата в нападение и вкара за 75:73. Балкан получи право на последна атака, но при стрелбата на Йордан Минчев топката се завъртя около ринга и излезе, и макар тя отново да остана притежание на тима му, защитата на Академик издържа в последната секунда.

Домакините изгубиха борбата, но въпреки това имаха лек превес в точките под коша. Тимът отбеляза също повече наказателни удари (14/21 срещу 6/10), като направи и по-малко грешки от своя опонент (9 срещу 15).

По 14 точки за победителите отбелязаха Нели Къмингс и Джъстин Маккол (11 борби). Николай Маринов реализира 12 точки, с 11 е Томислав Минков.

За Балкан над всички бе Димитър Димитров с 20 точки и 9 борби, а близо до дабъл-дабъл остана и Йордан Минчев – 10 точки и 9 борби.