Историческа първа Купа за Рилски спортист при жените

(сн. facebook.com/rilskibasketcom)
11-02-2024 17:16 | Деляна Кадиева

Рилски спортист извоюва историческа първа Купа на България при жените. На финала на турнира в Самоков тимът на Маргарита Маринкова надигра носителя на трофея в последните четири сезона Берое Стара Загора с 62:56 след много драматичен и интригуващ двубой.

Това бе поредното стъпало нагоре за златното поколение на Самоков, което спечели редица купи и титли при подрастващите през последните години именно под ръководството на Маринкова. Тимът се подсили и с две чужденки малко преди началото на турнира, но големият принос за успеха бе на българските баскетболистки.

Срещата не успя да завърши Евгения Нацкина, която получи тежка контузия в главата в началото на четвъртия период и се наложи да получи незабавна медицинска помощ.

В първите минути от двубоя Берое си осигури крехка преднина при 9:4, но постепенно баскетболистките на Маргарита Маринкова стопиха изоставането си само до точка след две успешни стрелби на Виолета Григорова и Вероника ДжиковаДеана Стояновска и Цветомира Наумова обаче се намесиха и върнаха преднината на тима си на 6 точки. До края на първата десетка "зелените" задържаха аванса си при 21:15 с помощта на двата успешни наказателни удара на Жаклин Златанова.

Независимо от преднината, с която разполагаше Берое, постепенно Рилски спортист изравни резултата и дори поведе за първи път в срещата след серия от 22:6 едва минути преди почивката. Така разликата за състава на Маргарита Маринкова стига 10 точки при 37:27. Цветомира Наумова се наложи да седна на пейката заради извършено трето лично нарушение, докато Виолета Григорова бе първата отбелязала двуцифрени точки през първото полувреме.

След подновяването на играта двата състава си бяха разменили само по 4 точки, като разликата се запази като на почивката след шест минути игра. Берое успя да скъси дистанцията до 9 след добър пробив на Деана Стояновска, но Деница Манолова отговори подобаващо с кош и фал за 46:34, а в края на периода разликата скочи и до 14 точки след тройка на Вероника Джикова - 53:39.

Двуцифрената преднина се запази и през първите пет минути от заключителния период, но постепенно баскетболистките на Албена Хубенова скъсиха изоставането си до 7 при 49:56 след труден кош в подкошието на Жаклин Златанова и два успешни наказателни удара на Николет Гилдей. Серията на "зелените" стигна и до 12:3, но Деница Манолова я прекъсна, за да върне аванса на тима си до 7. Независимо от опитите на Рилски спортист да увеличат отново преднината си, Берое успя още да свали разликата - 56:60. Кош на Деница Манолова 1:06 минути преди края даде шанс на състава на Рилски спортист да дръпне отново с 6, което се оказа и достатъчно, за да затвори отбора мача с успех.

Деница Манолова бе най-резултатна за победителите с 13 точки, Тия Чеймбърс записа 11, като и двете имат по 7 борби. Виолета Григорова е с 10 точки.

За съперника Жаклин Златанова реализира 15 точки, а с 9 и 9 борби е Евгения Нацкина.