Магията на Лука Дончич спаси кожата на Словения в Пирея (видео)

(сн. fiba)
04-07-2024 20:00 | BGbasket.com

Словенският национален отбор си осигури класиране в Топ 4 на олимпийската квалификация в Пирея. Баскетболистите на Александър Секулич не се смилиха над Нова Зеландия след 104:78 в мач от последния трети кръг в група А. В Двореца на мира и дружбата словенците не успяха да нанесат своя удар през първото полувреме, но в хода на второто показаха, че имат повече аргументи и отказаха играчите на Перо Камерън.

„Драконите“ се нуждаеха от победа с 10 или повече точки, за да спечелят директния дуел с новозеландците за второто място и да ги елиминират от борбата за продължаване напред на гръцка земя. Двата тима финишираха с победа и загуба първата фаза, но именно по-доброто точково съотношение тласна европейците към полуфиналите, където ще срещнат първия от група А.

Лука Дончич и Джиш Нибо опипваха почвата в офанзивен план на старта, а по-солидното представяне на символичните гости се оказа достатъчно да се доберат до двуцифрена преднина. Трудностите в нападение за новозеландците бяха факт, което позволи на Жига Димец да изстреля словенците с 16 точки в края на началния период.

Дончич показа, че не е загубил своя ритъм и през втория период, когато „драконите“ продължиха да държат съдбата си в свои ръце. Въпреки че Шей Или поведе символичните домакини към подем и стопяване на разликата, проблясъците на Нибо и Дончич направиха така, че европейците да се приберат в съблекалнята при 46:39.

Символичните гости напомниха за своя офанзивен потенциал в хода на второто полувреме, когато Грегор Хроват и Дончич обединиха своите усилия, за да обезличат на бърза ръка новозеландскта зашита. Айзея Ле‘афа и Рубен Те Ранги се опитаха да дадат отпор за символичните домакини, но точната ръка на Клемен Препелич влезе в действие и словенците се радваха на разлика от 20 точки след 30 минути игра. В последната част „драконите“ не намалиха оборотите и сложиха точка на спора.

Лука Дончич отново превключи в убийствен режим и показа, че европейците не са се отказали от мечтата си за виза на Олимпийските игри в Париж. Суперзвездата на Далас Маверикс отчая новозеландксата защита със своя трипъл-дабъл, отчитайки се 36 точки, 11 борби и 10 асистенци, като бе 15/18 от линията за изпълнение на наказателни удари.

Джош Нибо го последва с 20 точки и 12 борби. Грегор Хроват и Клемен Препелич се разписаха с по 14, като вторият остави на сметката си 6 овладени под двата ринга топки и завършващи подавания.

Шей Или бе над всички за новозеландците с 28 точки и 10 борби. Айзея Ле‘афа реализира 12, от които 4 тройки.

Тагове: Париж 2024, олимпийски квалификации, Нова Зеландия, Словения