Гърция си уреди дуел със Словения в Пирея (видео)

(сн. fiba)
04-07-2024 23:42 | BGbasket.com

Гръцкият национален отбор продупчи билета си за полуфиналите в олимпийската квалификация, която се провежда в Пирея. Съставът на Василис Спанулис срази Египет с 93:71 в мач от последния трети кръг в група B. В Двореца на мира и дружбата интригата не липсваше през първото полувреме, но в хода на второто гърците се развихриха и си свършиха работа срещу играчите на Хенрик Рьодъл. „Елините“ бяха без своята голяма суперзвезда в лицето на Янис Андетокумбо, който получи почивка.

По този начин южните ни съседи финишираха на върха с пълен актив от два успеха, а египтяните имат огледален баланс и останаха на последната трета позиция, с което отпаднаха от борбата за следващата фаза. На полуфиналите гърците ще имат за съперник втория в група AСловения, докато другият полуфинал на гръцка земя ще противопостави Хърватия срещу Доминиканската република.

Домакините на турнира загатнаха за потенциала си в нападение още на старта и след 10 минути игра се отскубнаха с 8 точки.  Във втората част гърците удържаха щурма на своите съперници и на голямата почивка фиксираха 42:38 в своя полза.

„Елините“ вдигнаха оборотите при подновяването на играта и за отрицателно време се сдобиха с нов двуцифрен аванс, повеждайки с 16 точки в края на предпоследния период. Ситуацията  на паркета се запази идентична и във финалната десетка, като до края двата тима оформиха крайния резултат.

Константинос Митоглу и Йоргос Папянис нанизаха по 16 точки, като вторият финишира и с 5 борби. Костас Папаниколау отбеляза 15 точки, Василис Харалампопулос наниза 13, Янулис Ларендзакис приключи с 12.

Ахмед Метуали отсрами египтяните с 22 точки.

Тагове: Париж 2024, олимпийски квалификации, Гърция, Египет