Ямбол остави Академик в дъното

20-10-2023 21:05 | BGbasket.com

Ямбол записа втора поредна победа в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът надви Академик като гост в зала „Сила“ с 96:89. Загубата бе трета за отбора от Пловдив, което го оставя сред последните в класирането на този етап без успех до момента.

Двубоят бе много оспорван, като макар през второто полувреме гостите да натрупаха двуцифрена преднина, до последно опонентът имаше шанс за обрат. В тази среща те бяха без един от чужденците си – Шакил Уолтърс.

В следващия кръг Академик гостува на Шумен, докато Ямбол приема Берое.

Домакините взеха леко предимство в началните минути, но воден от Павел Маринов, съперникът направи серия от 8:0 и стигна до обрат. Играта продължи сравнително равностойно, а след първата част Ямбол бе напред с 24:23 след 10 точки на Геди Юозапайтис.

След няколко размени на водачеството на старта на втория период, Академик се откъсна с 9, но гостите бързо скъсиха дистанцията и на почивката изоставаха с 44:46.

И двата тима продължаваха да поддържат много висока успеваемост от близко и средно разстояние след паузата. Баскетболистите на Тони Дечев обаче имаха малко по-точен мерник от тройката и преди решителната четвърт водеха със 70:65.

Малко преди средата на заключителния период авансът на Ямбол за първи път стана двуцифрен – 81:71. Йордан Янков взе прекъсване, но тройка на Иван Лилов след това увеличи още дистанцията. Гостите поддържаха комфортна преднина, но минута преди края Академик намали за 87:93 след точни стрелби на Тайлър Криймър и Джералд Лидел. Грешки и пропуски на Ямбол в ключови моменти позволиха разликата да се стопи и до 4, но до нов обрат този път не се стигна.

Победителите направиха 20 грешки срещу едва 14, но компенсираха с повече борби под коша (30 срещу 23), като вкараха и 13 тройки срещу 6.

Над всички за успеха бе Геди Юозапайтис с 32 точки (6 тройки). Тейлър Къри запуса 17 точки и 12 борби, с 12 точки е Павел Маринов, по 11 имат Иван Лилов (12 асистенции), Айзък Бонтън и Александър Матушев.

За съперника Тайлър Криймър завърши с 18 точки и 7 борби. Мартин Маринов има 16, с 15 е Кръстомир Михов, Джералд Лидел добави 14, 11 има Джъстин Маккол.