Спартак удържа Академик и го изпрати на дъното в класирането

18-12-2023 20:47 | BGbasket.com

Спартак Плевен записа пета поредна победа в Sesame Национална баскетболна лига. Съставът на Любомир Минчев матира Академик Пловдив с 85:66 в двубой от 12-ия кръг, изигран в зала „Сила“.

Така тимът от Плевен разполага с баланс от 8-4, което ги поставя на третото място във временното класиране, докато баскетболистите на Йордан Янков разполагат с три успеха и девет поражения, като заемат последната позиция. На 23 декември (събота) гостите ще гостуват на Миньор 2015 в София, а ден по-рано Академик ще се изправи срещу ЦСКА като гост.

В групата за мача от отбора на Спартак не бяха Станимир Маринов, Джонил Фъджет и Андрю Гордън, като и двата състава бяха с по десет състезатели за двубоя.

Гостите започнаха убедително двубоя, като още в началото направиха серия от 10:2. Баскетболистите на Йордан Янков постепенно започнаха да наваксват изоставането, но след помощта на Браянт Томас и Цветомир Чернокожев тимът им си осигури за първи път двубоя двуцифрен аванс от 11 точки. До края на периода Академик успя да отбележи 10 точки, за да се доближи до противника при 17:23.

В първите секунди на втория период домакините бързо смъкнаха изоставането си до 3, но Константин Тошков, Цветомир Чернокожев, Браянт Томас и Николай Стоянов се намесиха, за да върнат двуцифрената преднина на тима си - 35:24. В следващите минути разликата продължи да варира между 7-10 точки, а дълга двойка на Мартин Маринов върна тима си на 6 от противника. Това накара Любомир Минчев да вземе едноминутно прекъсване 25 секунди преди почивката, като съставът му стигна до успешна атака, завършила с тройка на Родни Първис за 43:36.

След подновяването на играта Академик отново натисна в нападение противниката си и стигна до 5 точки изоставане след кош на Джералд Лидел. Домакините обаче не успяха да свалят още разликата, докато баскетболистите на Любомир Минчев се възползваха от ситуацията да излезнат отново напред с помощта на Родни Първис, Ивко Ивков, Денислав Вутев и Николай Стоянов. В края на периода пък треньорът на Академик Йордан Янков получи техническо нарушение, което Първис оползотвори от наказателната линия за 63:54.

Последните десет минути се оказаха по-добри за гостите, като в първите 6 минути от нея Спартак се възползва и излезе напред с 18 точки след серия от 15:6. До края на периода домакините се опитаха отново да стопят изоставането си, но успяха да отбележат едва 6 точки, срещу 7 за Спартак, които се оказаха достатъчни да изведат тима до успех.

Браянт Томас бе най-добър на победителите със своите 22 точки и 9 борби. Николай Стоянов добави 19, 9 борби и 5 асистенции, а Родни Първис завърши с 16 точки и 10 асистенции.

За Академик Джъстин МакКол бе най-добър с 15 точки и 8 борби. Джералд Лидел отбеляза 14, а Томислав Минков се включи с 13 точки и 5 борби, след като влезе от пейката.