Шумен счупи каръка за първи успех у дома този сезон

13-01-2024 20:05 | BGbasket.com

Шумен записа първа победа на свой терен от началото на сезона в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът се наложи над Миньор 2015 със 70:65, след като водеше през целия мач, но почти пропиля 18 точки аванс и бе близо до това да изпусне успеха в самия край.

След този двубой домакините прекъснаха серията си от четири поредни загуби и вече са с баланс 5-11, като след седмица приемат Левски. Днешният им опонент е с 6-10, а в сряда се очаква да се завърне в обновената си зала „Борис Гюдеров“, където да приеме шампиона Балкан.

Двубоят започна по-добре за домакините, които се възползваха от много грешки на опонента си и след десет минути игра поведоха с 21:15 след общо 15 точки на Джъстин Кохайда и Брайън Камерън.

Миньор 2015 печелеше борбата, но вкарваше по-малко точки под коша, като продължаваше да бърка често. В резултат на това баскетболистите на Янко Янков дръпнаха и с 13, а на почивката се оттеглиха при 36:27 в своя полза.

Второто полувреме стартира обещаващо за играчите на Георги Младенов, които на два пъти се доближаваха само на 6. Много бързо обаче Шумен отново вдигна темпото и преди последната част се откъсна с 57:39 – на-голямата преднина до момента.

Отборът от Перник не се отказа и стартира заключителния период с 9 поредни точки, връщайки интригата в мача. Разликата продължи да се топи и минута и половина преди края от нея останаха едва 3 – 62:65. Уилфрид Ликей върна два наказателни удара, но при оставащи 24 секунди Александър Милов също бе фаулиран на тройката и след като показа железни нерви, скъси дистанцията само на 2 – 65:67.

Янко Янков взе таймаут, след който Дейвид Ролинс бе пратен на линията. Той обаче отбеляза само единия опит и пред гостите се отвори златна възможност. Милов пробва трудна стрелба от тройката, но без успех, а нови наказателни удари на Ролинс оформиха и крайния резултат.

Росен Иванов не бе в групата за домакините, а заради натрупани нарушения срещата не завърши неговият съотборник Емилиян Грудов, както и състезателят на съперника Николай Иванов.

Браян Камерън бе най-резултатен за успеха с 26 точки, Дейвид Ролинс има 14, с 13 и 8 борби е Джъстин Кохайда.

За съперника 18 точки реализира Лъчезар Тошков, със 17 е Александър Милов.