Спартак удържа Шумен след драма в последните секунди

(сн. BGbasket.com)
27-01-2024 20:54 | BGbasket.com

Спартак Плевен записа четвърта поредна победа в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът удържа Шумен след 89:86 след драматичен двубой от 19-ия кръг, изигран в зала „Балканстрой“.

Така баскетболистите на Любомир Минчев разполагат с актив от 13 победи и 5 поражения, а на 5 февруари ще гостуват на Левски в София. Тимът от Шумен е с баланс 6-13, а два дни по-рано ще посрещнат ЦСКА.

Спартак Плевен започна по-силно мача и още в първите минути стигна до серия от 7:2. Гостите бързо наваксаха изоставането и поведоха два коша на Уилдфрид Ликей – 15:11. Станимир Маринов, Цветомир Чернокожев и Константин Тошков върнаха лидерската позиция на тима си след 8 безответни точки, но Брайън Камерон и Дейвид Ролинс се намесиха, за да изведат Шумен напред при 20:19 в края на първия период.

Гонитбата в резултата продължи и през втората четвърт, като двата състава си размениха водачеството седем пъти. Тимът на Шумен успя да задържи най-много 4 точки аванс, но те бързо бяха заличени. Така до почивката след 22:22 в тази десетка баскетболистите на Янко Янков разполагаха с точка преднина при 42:41.

След подновяването на играта бе налице ново равенство след тройка на Константин Тошков. То обаче не се запази за дълго, като Шумен отново излезе с кош напред. Двата тима отново се гониха до края на периода, а след кош повече за домакините през десетката за 25:24, резултатът преди заключителната четвърт бе равен.

В първите минути на последния период Спартак Плевен излезе напред с 3 точки аванс, а Браян Камърън пък бе наказан с техническо нарушение заради реакция. Браянт Томас обаче наниза още една тройка за домакините, което ги изведе със 76:70 и накара Янко Янков да вземе едноминутно прекъсване. Спартак Плевен стигна и до 8 точки аванс, но постепенно гостите върнаха изоставането си до само точки при 86:87. Алекс Ломакс обаче бе точен от наказателната линия при двата си удара, които се оказаха достатъчни на Спартак да затвори мача с успех.

Браянт Томас бе най-добър за победата с 18 точки, дабъл-дабъл с 16 и 10 борби записа Талиб Зана, на косъм от двойни показатели остана Алекс Ломакс - 15 и 9 асистенции, като добави и 7 борби, Константин Тошков оформи 11 точки и 7 асистенции, по 10 отбелязаха Цветомир Чернокожев и Станимир Маринов.

Над всички в двубоя за Шумен с дабъл-дабъл бе Браян Камърън с 31 точки 11 асистенции, като добави към тях и 7 борби, 16 точки отбеляза Уилдфрид Ликей, Зак Ролинс остана с 14.