Петима младежи в Топ 10 на индивидуалните класации на Европейското в Питещ

(сн. fiba)
22-07-2024 16:47 | BGbasket.com

Българският национален отбор за младежи до 20-годишна възраст не успя да изпълни своята цел и да си проправи път до Дивизия А. Селекцията на Васил Христов финишира на деветото място на европейското първенство в Питещ, Дивизия Б. Все пак петима български играчи записаха имената си сред най-добрите в индивидуалните класации. Това са Илиян Пищиков, Христо Бъчков, Кристиян Челенков, Максим Бочев и Марио Боянов.

Пищиков със сигурност ще запомни своето представяне, особено в офанзивен план. Юношата на Балкан се нареди в Топ 5 на най-добрите реализатори. Гардът приключи на петото място с 16.9 точки средно за 7 мача. Той остави на сметката си още по 2.4 борби и 2.6 асистенции.

Добри думи заслужава и Бъчков. Играчът на Рилски спортист успя да попадне в Топ 3 при блокираните топки. Крилото финишира на втората позиция с 2.1 чадъра за 7 срещи. Той финишира още с по 11.0 точки, 6.6 борби и 2.6 асистенции.

Челенков е поредният баскетболист на младежите, който намери място сред най-добрите в индивидуалните категории. Играчът на ЦСКА е №1 при стрелбата от игра и може да се похвали с успеваемост от 85.7%. Тежкото крило заслужи място сред най-добрите и при стрелбата от средна дистанция, където дели третата позиция с Оргес Шатри от Косово с 85.7%. Той обаче не може да се похвали с по-сериозна статистика от гледна точка на другите показатели – 1.9 точки и 1.4 овладени под двата ринга топки за 7 двубоя.

Бочев остави добри впечатления със своите изяви, най-вече към края на шампионата на Стария континент на румънска земя. Талантът на Левски си заслужи място сред отличниците при стрелбата от далечна дистанция. Крилото завърши с 50% успевамеост, което се оказа достатъчно да го постави в Топ 10 във въпросната графа. Той регистрира средно по 7.4 точки, 3.4 овладени под двата коша топки и 1.4 завършващи паса за 7 мача.

Боянов затвори листата на тези, които оставиха следа в Питещ. Играчът на Левски се нареди в сред десетте най-добри от линията за изпълнение на наказателните удари. Крилото завърши със 100%-процентова успеваемост. Той се отчете с по 4.5 точки за 6 срещи.