Момичетата U16 изпуснаха Ирландия в драма

(сн. FIBA.basketball)
22-08-2024 22:37 | BGbasket.com

Националният отбор на България за момичета U16 претърпя драматична загуба на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Коня, Турция. Тимът ни отстъпи на Ирландия с 68:70 в много оспорван мач, решен в последните секунди.

Поражението праща България в двубоите за разпределение на 13/16 място, където отборът ще се изправи срещу Босна и Херцеговина. Двубоят е на 23 август (петък) от 16:30 часа.

Ирландия се откъсна със 7 точки още в началните минути, но започна да допуска много грешки и отговорът на България не закъсня. Тимът ни направи серия от 13:0 и след първата четвърт обърна за 22:16 след 11 точки на Фатме Кичукова. Подем в играта на съперника в началото на втория период доведе до нова размяна на водачеството, но на почивката предимството отново бе за нашите – 31:27.

Мачът продължи много оспорвано след паузата, без нито един от двата отбора да натрупа по-сериозна преднина и решителната част дойде при 54:51 за Ирландия.

Тимът на няколко пъти повеждаше с 6, но 10 безответни точки за България отново върнаха преднината на нашите при 65:61. Последваха размени на водачеството, а минута и половина преди края важна тройка на Габриела Коцева изведе България напред за 68:66. Символичните домакини бързо възстановиха равенството, а след редица грешки и от двете страни при оставащи 20 секунди Фатме Кичукова бе фаулирана. Въпреки добрия мач, който направи, тя бе непостоянна при наказателните удари, като този път изпусна и двата и в следващата атака Ирландия поведе за 70:68, а Лъчезар Коцев взе прекъсване 5.2 секунди преди края. В оставащото време обаче България не успя да се организира добре в нападение и победата отиде за съперника.

Фатме Кичукова бе най-резултатна за тима ни с 15 точки. Деяна Станиславова има дабъл-дабъл от 14 точки и 12 борби. Габриела Коцева реализира 11 точки, но с 8 грешки, а 10 точки и 6 борби има Катрина Бозова, с 6 грешки.