БУБА си върна титлата при юношите U19 с убедителна победа над Тунджа Ямбол

(сн. БФБ)
08-06-2021 17:13 | BGbasket.com

БУБА Баскетбол си върна трона при юношите U19, след като свали от върха Тунджа Ямбол. БУБА спечели големия финал на Държавното първенство с 85:57.

Столичният тим бе шампион три поредни години, преди през 2020 титлата да замине за Ямбол, но този сезон тя отново е притежание на БУБА.

Двубоят стартира очаквано здраво, с битка по целия терен и много мъжка игра. БУБА успя да дръпне с шест точки в резултата рано, но Ямбол се върна бързо и изравни в края на първата четвърт.

И двата тима нямаха ден за далечна стрелба, като за цяло първо полувреме си размениха по една-единствена тройка.

Импулсът в играта на БУБА идваше от страхотния в началните минути Алек Жеков, който бе почти перфектен от стрелба в 16 минути до почивката и записа 14 точки.

Лидерите на двата отбора Константин Тошков и Георги Герганов хвърлиха много сили, но и нерви, а Герганов извърши и три лични нарушения за първото полувреме.

След здрава борба за всяка топка, почивката дойде при 38:32 за БУБА, след като столичани преди това бяха стигнали до аванс от девет.

Три минути след подновяването на играта разликата за първи път стана и двуцифрена в полза на БУБА.

Ямбол все по-трудно организираше смислени атаки и твърде често те завършваха дори без стрелба. Продължаващите затруднения да реализират от тройката също не помагаха на ямболии.

Серия от 16-2 за БУБА в края на третата част направи разликата и 20 точки, а вече не се виждаше как с тази стрелба Ямбол ще успее да търси сензационен обрат.

Третият период завърши при 62:40, а тройката остана омагьосана за Ямбол.

Нищо не се промени и в последната четвърт, като разликата само растеше в полза на БУБА.

Пет минути преди края на мача първо Стойо Чолаков извади цялата си петица и пусна резервите, а след това същото стори и Мануел Марков.

Алек Жеков завърши с 20 точки за победата. Лъчезар Тошков и Константин Тошков добавиха 13 и 10, съответно със 7 и 8 асистенции. Денис Камбуров вкара 14, Павел Теофилов - 9 и 11 борби.

Николай Нинов вкара 13 за Ямбол, Златомир Дончев добави 9 и 11 борби, а Ярослав Никонов отбеляза 10.