Васил Евтимов: Проспахме първото полувреме

22-12-2022 09:05 | nbl.basketball.bg

Старши треньорът на Черноморец Васил Евтимов направи подробен анализ на мача срещу Шумен, спечелен от неговия тим:

"По принцип не тренирахме тази сутрин, защото трябваше да тръгнем за мача. Дойдохме два часа преди началото, за да може да опознаят залата. Някои от тях за първи път играят тук. Казах им, че трябва да излязат, да загреят... и проспахме първото полувреме. Все пак сме на една точка от съперника първото полувреме. Второто полувреме започнахме да играем по-добре, по-организирано. Надборихме ги тотално. Това е може би най-добрият мач в борбата под коша. Имаме 51 борби срещу 38. Страшно съм доволен.

Нещото, което не мога да повярвам е, че сме 14 от 24 от фаула. Бием с 15 точки, а този мач спокойно можеше 20-25 разлика да го вземем. Изпуснахме страшно много отворени шутове, които по принцип влизат, но има и такива дни. Шумен играха добре първото полувреме. Вкараха много тройки - 8, ако не се лъжа през първото полувреме. Във второто играхме по-добра защита, бяхме по-агресивни и заслужено победихме Шумен, а очаквах, че наистина ще бъде труден мач.

Недоволен съм, че в 4-5 ситуации вкарваме кош и получаваме след това на бърза атака. Но така е, когато един играч вкара кош, той започва да се възхищава, да се радва и забравя да се върне в защита. И като не се върне, неговият човек ще вкара кош. Това не е за първи път, тренираме го всеки ден на тренировка, просто трябва да се подобрим в този аспект - транзиция в защита. Това, което трябва да подобрим, са фауловете. Борбата е налице, губим топката 12 пъти, което е много добре за нашия отбор. Нашата цел бе да я изгубим 13, изгубихме я 12.

Като цяло съм доволен от играчите. При положение, че Макол едва-едва го вдигнахме от леглото. Той е със стомашен вирус. Благодаря му, че даже успя да играе 17 минути. Той не е ял нищо от вчера сутринта. Не знам как изкара мача. Страшно съм доволен от Туту, има 31 точки, истински господар на терена и Георги Боянов направи обичайния си мач. Той игра на всички позиции днес от 1 до 5.“

Баскетболистът на тима Георги Боянов допълни: "Победата е благодарение на това, че имахме план за мача, който трябваше да си спазим. По принцип отборът на Шумен е доста агресивен, играят бързо и идеята за мача беше да играем по-бавно, по-разумно. За наше щастие в четвъртата част това даде резултат и успяхме да задържим разликата. Както знаем, Васил Евтимов изповядва, че борбата е най-важното. Тази година обаче не се справяме добре и ако съумеем всеки мач да се борим както днес, дори с по-добрите отбори в таблицата, ще сме в мача и ще имаме шанс да спечелим. Наистина е важен елемент.

Защитата е нещото, върху което трябва да работим страшно много. В нападение имаме 50-60 системи, които са хубави системи, за всяка една позиция, за всеки играч, който е на терена, да влезне в мача, да почне да вкарва. За мен целия аспект в защитата имаме нужда да подобряваме постоянно. Аз го повтарям от началото на годината. Миналата година мисля, че в защита бяхме 2-3 пъти по-добри от тази година и върху това трябва да работим основно.“

Тагове: НБЛ - мъже, Черноморец, Васил Евтимов