Академик шокира Рилски спортист за първа победа от 4 години

10-04-2023 20:59 | BGbasket.com

Академик Пловдив записа първа победа срещу Рилски спортист след повече от четири години без успех срещу този съперник. На свой терен в зала „Сила“ баскетболистите на Йордан Янков надвиха лидера в редовния сезон в НБЛ с 87:83, като с успеха почти си гарантираха среща с него и на четвъртфиналите. Домакините водеха през целия мач и удържаха опитите на опонента си за обрат.

Победата на Академик обаче донякъде бе помрачена от контузията на Николай Николов, който счупи китката си, докато за гостите отново не игра Крис Минков.

След този мач отборът от Пловдив вече е баланс 10-16 и на три победи пред основния си конкурент за място в плейофите Ямбол при оставащи само четири кръга. В следващия кръг тимът гостува на Спартак. Загубата бе четвърта за Рилски спортист от 27 кръга, но тимът вече си бе гарантирал първото място в редовния сезон и му предстои визита на Ямбол.

Водени от Васил Бачев и Тайлър Криймър, домакините започнаха да трупат разлика още в самото начало, а след кош на Николай Николов за малко повече от три минути разликата стана двуцифрена – 13:2. Проблемите в нападение за Рилски спортист продължиха, като тимът отстъпваше и в подкошието, а след първата част вече изоставаше с 9:22.

Въпреки слабото начало, гостите стартираха втория период с 11 беозтветни точки и за много кратко време почти заличиха пасива си. Много бързо обаче Академик отново натурпа двуцифрен аванс и на почивката се оттегли при 42:29 в своя полза след 20 точки на Васил Бачев, който наниза и 5 тройки.

След паузата настъпи подем в играта на Рилски спортист и след поредни успешни атаки на разигралия се Чавдар Костов, разликата отново започна да пада. На няколко пъти гостите се доближаваха само на точка, но преди решителната четвърт предимството отново бе за съперника – 62:59.

Малко след началото на последната част Димаджио Уигинс изравни за 68:68, но тройка на Кръстомир Михов върна предимството на тима му. Играта продължи кош за кош, а по-малко от две минути преди края Академик дръпна с 82:75 след пет поредни точки на Хаджирусев и Бачев. Това се оказа и преломният момент, като до края домакините удържаха водачеството си.

Васил Бачев завърши с 25 точки за успеха (6 тройки). Евгени Хаджирусев се отчете с 19 точки и 7 асистенции, но и 5 грешки. Дабъл-дабъл от 11 точки и 12 борби има Тайлър Криймър.

За Рилски спортист Чавдар Костов реализира 18 точки, с 15 и 9 борби е Димаджио Уигинс. По 11 точки добавиха Йордан Минчев (8 борби) и Васил Попов, а 10 и 8 борби има Александър Янев.