Мощен старт за Латвия в олимпийските квалификации (видео)

(сн. fiba)
02-07-2024 21:00 | BGbasket.com

Националният отбор на Латвия откри по категоричен начин участието си на олимпийската квалификация в Рига. Съставът на Лука Банки не прости на Грузия след 83:55 в мач от първия кръг в група А. В „Арена Рига“ латвийците наклониха везните в своя полза още през първото полувреме, а във второто довършиха започнатото срещу играчите на Александър Джикич.

Утре (сряда) балтийците ще срещнат Филипините, който е другият тим в потока. Ден след това азиатският отбор ще играе имено срещу грузинците.

Мачът се оказа доста труден в нападение, особено и за двата отбора, а домакините на турнира намериха начин да се радват на крехка преднина. Постепенно грузинците влязоха в релси и не бяха далече от обрата, но латвийците се добраха до разлика от 4 точки в края на първата част.

Символичните гости поставиха ударно начало на втория период и не закъсняха с натрупването на двуцифрения аванс, изграден чрез точните стрелби зад дъгата на Давис Бертанс. Хаосът в редиците на символичните домакини бе пълен, а Роландс Шмитс пое щафетата от своя съотборник и балтийците се изстреляха при 45:24 на голямата почивка.

След паузата латвийците трудно допускаха колебания и трупането на двуцифрен актив отново се превърна в тенденция, което им осигури победата.

Артурс Страутинш поведе листата на реализаторите с 18 точки, като бе 4/4 при стрелбата от далечна дистанция. Марекс Мейерис приключи с 11 и 7 борби, Роландс Шмитс им 10 и 7 олвадени под двата ринга топки.

Александър Мамукелашвили отсрами „кръстоносците“ с 14 точки.

Тагове: Париж 2024, олимпийски квалификации, Латвия, Грузия