Левски оцеля в драма до последната секунда в Ямбол, запази интригата за плейофите

23-03-2024 19:50 | BGbasket.com

Левски измъкна безценна победа с 80:79 като гост на Ямбол, след драматични последни секунди в зала Диана.

"Сините" играха по-добре и водеха с 14 точки в един момент от двубоя, но бяха на път да изпуснат всичко в заключителните моменти. Ямбол остава лидер във Втора шестица на Sesame НБЛ, но вече със скъсена преднина пред останалите.

Левски трябваше да изиграе мача без наказания Златин Георгиев, а Павел Маринов продължава да лекува травма за Ямбол.

Тони Дечев остави на пейката Кевин Хънт и Маркедрик Бел, но това по никакъв начин не попречи на Ямбол да вземе ранен аванс.

В първа четвърт, преминала в тренировъчно темпо, и двата отбора направиха доста грешки, както и само пропуски от тройката. По-добрите проценти на успеваемост и силната игра в защита наклони везните за Ямбол, за 17:11 след първите 10 минути игра.

Домакините бяха направили цели 5 чадъра за този период, но и през втората част продължиха с несполуките от тройката.

Левски най-после се отпуши от разстояние и скъси дистанцията, а след серия от 15-0 "сините" излязоха и напред в резултата след пълен обрат.

Топреализаторът на Ямбол Питър Кис бе длъжник на своите до почивката с едва 2 стрелби. За разлика от съперника Левски намали драстично грешките и успя да се оттегли след полувреме игра с аванс от 35:34.

Гостите изиграха една от най-силните си части в последно време след подновяването на играта, като в средата на третия период направиха за първи път разликата двуцифрена.

Авансът на Левски стигна до цели 14 точки преди Ямбол да се окопити малко.

Домакините натиснаха сериозно в началото но последната четвърт, когато скъсиха само до 2 изоставането си, за да върнат интригата за финалните 5 минути.

Ники Михайлов възстанови равенството с две поредни тройки в последните минути, до 70:70, а след това и на 73 равни.

Надлъгването продължи до последно, като Маркедрик Бел пропусна един наказателен удар, за да изравни за пореден път резултата. Димитър

Маринчешки от другата страна също не успя да реализира 1 от 2 фаула, за да гарантира спокойствие на "сините".

И пак от фаул линията, този път стрелецът Питър Кис изравни до 76:76, с 33 секунди на часовника.

Все пак с поредна добре изпълнена атака в мача Левски успя да излезе напред отново, но и сега оставаха цели 18 секунди за нападение на Ямбол.

Питър Кис, след като бе незабележим през първото полувреме, вкара най-важните точки за своите в решителния момент, като приключи с кош и фаул, който отбеляза, за да доближи домакините до победата.

И тук обаче нищо не бе свършило, като Маринчешки се реваншира на съотборниците си от Левски за фаула срещу Кис в предишната атака, с два точни изстрела от наказателната линия, които донесоха изстрадания успех за "сините".

С по 18 точки завършиха Маринчешки, плюс 13 борби в актива му, Лъчезар Димитров, който добави и 4 откраднати топки до името си, и Марио Боянов.

23 за Ямбол вкара Бел, 16 - Кис и 13 - Николай Михайлов, а Иван Лилов направи 10 асистенции.

Тагове: НБЛ - мъже