Рилски спортист спря серията на Балкан при Васил Христов

23-04-2024 20:42 | BGbasket.com

Рилски спортист завърши с категорична победа участието си в Първата шестица в Sesame Национална баскетболна лига. На свой терен в Самоков тимът надви Балкан с 89:62, нанасяйки първа загуба на съперника си под ръководството на Васил Христов. Очакванията за дерби се оправдаха единствено в началните минути, след което тимът на Любомир Киров доминираше на терена.

Домакините отново бяха без Александър Янев, докато със „зелените“ не пътуваха юношите на тима, които в сряда започват защитата на титлата си в Държавното първенство. В игра се завърна Ерик Адамс.

Двубоят бе без значение за класирането и на двата тима. Рилски спортист предсрочно си бе осигурил второто място, като завършва с баланс 24-8 и на започващите четвъртфинали в понеделник ще срещне Шумен. Балкан е четвърти с 21-11 и приема ЦСКА.

Гостите рано взеха аванс от 8 точки, но в последните шест минути на първата четвърт вкараха само един наказателен удар. В същото Рилски спортист стреляше с висок процент, успя да се възползва по-добре от грешките на опонента си и дръпна с 23:13. Тимът от Самоков поддържаше двуцифрена преднина през първото полувреме, която за кратко достигна и 16, а на почивката се оттегли при 43:31.

Проблемите за Балкан и в двете фази на играта продължиха и след паузата. Тимът отбеляза едва два коша от игра за цялата трета четвърт, като продължаваше да изпуска и от линията. Баскетболистите на Любомир Киров се възползваха и преди последната част се откъснаха с 69:40. До края играта бе по-равностойна, но на практика тогава мачът вече се доиграваше.

И двамата треньори дадоха шанс за изява на всички играчи в съставите си. Шестима завършиха с двуцифрен точков актив за победителите. Най-резултатни с по 13 бяха Чавдар Костов и Джо Лоусън. Алекс Симеонов добави 11.

За Балкан Димитър Димитров завърши с 13 точки и 8 борби, по 10 точки добавиха Йордан Минчев и Николай Грозев.