Балкан отново ще играе за титлата при юношите U19

(сн. balkan-basket.com)
27-04-2024 17:28 | BGbasket.com

Балкан е на финал в Държавното първенство за юноши U19 за втора поредна година. „Зелените“ ще защитават трофея си от миналия сезон, след като в първия полуфинал днес в зала „Триадица“ постигнаха обрат срещу Шумен със 74:59 в повторение на финала за Купа БФБ в Ботевград преди седмица, отново спечелен от тях.

В спор за златните отличия ботевградският тим ще се изправи срещу победителя от мача между ЦСКА и Академик Пловдив. Загубилите ще играят за бронза, а двубоите за медалите са в неделя, отново в зала „Триадица“.

Срещата започна кош за кош, но „зелените“ имаха ниска успеваемост при стрелбата от игра. Те допускаха и много грешки, от които Шумен се възползва и воден от стартиралия силно Баръш Мустафа, след десет минути бе напред с 23:17. През втория период обаче настъпи срив в играта на символичните гости и след само 4 точки в него, на почивката съперникът обърна за 40:27.

Подемът в игратата на баскетболистите на Мирослав Ралчев продължи и след паузата. Разликата в тяхна полза скочи до 26 точки, но преди заключителната четвърт Шумен намали за 39:55. До края и двата тима играха на приливи и отливи, но Балкан успя да задържи двуцифрения си аванс до последно. Победителите имаха проблеми със стрелбата от далечно разстояние, вкарвайки едва 2 тройки в мача, но отбелязаха 58 от точките си в подкошието срещу 42, като имаха предимство и при наказателните удари – 28/34 срещу 9/10.

Кристиян Василев направи дабъл-дабъл за победителите от 18 точки и 10 борби. Александър Гавалюгов има 11 точки, с 10 е Иво Корестилов, Михаил Калинов има 9 точки, 6 борби и 9 асистенции, а Стефан Михайлов завърши със 7 точки и 12 борби.

За съперника, чиято цяла титулярна петица завърши срещата с по четири лични нарушения, Баръш Мустафа реализира 26 точки. Стефан Невелинов се отчете с 10 точки и 7 борби, а Веселин Байчев има 8 точки и 10 борби.