Франция измъкна гладиаторска битка с Германия за нов олимпийски финал (видео)

(сн. fiba)
08-08-2024 20:35 | BGbasket.com

Френският национален отбор си проправи път до финала на олимпийския турнир при мъжете на Игрите в Париж. Действащите олимпийски вицешампиони матираха Германия със 73:69 в първия полуфинал, изигран в зала "Берси". Селекцията на Венсан Коле премина няколко критични момента през първото полувреме, но в хода на второто увеличи оборотите, особено в офанзивен план, за да пречупи състава на Гордън Хърбърт, за да си заслужи втори пореден олимпийски финал, както и четвърти в историята на французите.

В спора за златото "петлите" ще имат за съперник победителя от втория полуфинал между САЩ и Сърбия, които ще се срещнат по-късно тази вечер, докато германците ще спорят за бронза именно срещу загубилия.

Франц Вагнер и Денис Шрьодер експлоатираха френското  подкошие в началните минути, а представянето им в защита работеше като по учебник, за да намерят гостите двуцифрената преднина на бърза ръка. Горещата ръка на Айзея Кординие и енергията на Матиас Лесор помогнаха на домакините постепенно да влязат в релси. Йоханес Тийман обаче последва примера на втория и германците се добраха до разлика от 7 точки в края на дебютния период.

Присъствието на Виктор Уембаняма и по-сериозното лице в дефанзивен план направиха така, че французите да мечтаят все по-силно за обрат. Германското нападение закъса сериозно и въпреки че останаха в ролята на лидери, действащите световни шампиони бяха на ниво само в защита. Впоследствие Гершон Ябуселе и Уембеняма обединиха усилия, за да могат „петлите“ да поставят 33:33 на голямата почивка.

Стартът на третата част е превърна в стрелбище. Никола Батум и Ябуселе се превърнаха в автори на повечето точки за действащите вицеолимпийски шампиони, докато от другата страна Денис Шрьодер и Йоханес Войтман имаха отговор на първите двама. Кординие и Лесор напомниха за себе си, спирайки за момент германския устрем и тласкайки домакините на най-големия спортен форум с 6-точков аванс след 30 минути игрово време.

Французите използваха прилива на енергия и в откриващите моменти на заключителната четвърт, когато соловите изпълнения на Франк Нтиликина, Уемабаняма и Лесор, както и безупречната защита, доведоха до първа двуцифрена преднина. Даниъл Тайс, Айзък Бонга, Андреас Обст и Шрьодер дадоха искрица надежда на Бундестима, че има сили да обърне хода на събитията, стопявайки изоставането му до минус 4 с 56 секунди, оставащи на часовника. Далечен снаряд на Франц Вагнер съкрати пасива на германците само до 2 точки в последните 38 секунди. Атака по-късно именно той сбърка фатално и неговият отбор загуби притежанието. След това Уембаняма бе точен само веднъж от наказателната линия с 10.9 секунди на часовника, а нападение по-късно повтори упражнението. Впоследствие Кординие бе точен от въпросната линия във финалните акорди и прати радостта във френския лагер.

Гершон Ябуселе бе моторът на "петлите" със своите 17 точки и 7 борби. Айзея Кординие се разписа с 16 и 7 овладени под двата ринга топки, Виктор Уембаняма се отчете с 11 и 7 овладени под двата коша топки. Матиас Лесор завърши с 10 точки.

Денис Шрьодер бе над всички за Бундестима с 18 точки. Франц Вагнер приключи с 10 и 8 борби.