Септември оглави група B при девойките, Левски с драматична първа победа

03-05-2019 20:50 | Мария Маринова

Септември 97 излезе начело в група B на финалния турнир при девойките U19, който се провежда в столичната зала „Триадица“. Тимът записа втора победа, след като се наложи убедително над Доростол с 93:53. Левски също остава в борбата за място на полуфиналите след драматичен успех срещу Славия с 60:58. Двата тима са с баланс 1-1.

Утре Доростол ще играе с Левски, а Септември – със Славия.

Септември 97 водеше почти през целия мач на Доростол днес, като голямата разлика се получи най-вече през второто полувреме. Баскетболистките на Борислава Мандур доминираха по всички показатели, като най-сериозно бе предимството им при борбите (57 срещу 40), асистенциите (25 срещу 16) и откраднатите топки (25 срещу 16). Ключов се оказа и броят на грешките. Доростол сбърка цели 42 пъти срещу двойно по-малко за опонента си.

Двубоят започна с размяна на кошове, но това продължи едва няколко минути, след което столичният тим взе инициативата. Домакините доминираха в подкошието и бързо дръпнаха с двуцифрена разлика, като след първата част водеха с 27:15. Вторият период бе далеч по-равностоен, а на почивката Доростол намали изоставането си на 34:43.

Второто полувреме обаче премина изцяло под диктовката на Септември 97. Тимът успя да лимитира съперника си едва до 7 точки за цялата трета четвърт, след която вече водеше с 63:41. Много силно от пейката се включи Ана-Славина Славчева, която отбеляза последните 8 точки за отбора си през тази част. Въпреки комфортната разлика, столичният отбор не намали оборотите, като до края направи успеха си още по-изразителен.

Най-резултатна за победителите бе Илияна Георгиева с 22 точки, като тя овладя и 9 борби. По 14 точки вкараха Константина Какогиани, Борислава Денчева и Ана-Славина Славчева. За Доростол, който отново бе с доста по-къса ротация, Десислава Енчева отбеляза 15 точки. Тя обаче направи и 9 грешки. С 14 точки е Бояна Събчева.

Далеч по-драматична бе победата на Левски над Славия. Двата тима изиграха изключително оспорван двубой, решен в последните секунди. Те овладяха много борби под коша (46 за победителите и 44 за съперника), но записаха лоши проценти от тройката и направиха немалко грешки (29 срещу 24).

Срещата започна със сравнително ниска резултатност, като и двата тима правеха много пропуски при стрелбата. Все пак тимът на Силвия Пеева поддържаше крехък аванс, като след първата част водеше с 14:11. Преднината на Славия достигна осем точки в началото на втория период, но след силни финални минути преди почивката, Левски отново намали разликата на три при 28:25.

Баскетболистките на Калина Попянкова стартираха много силно второто полувреме и след серия от 10:3 стигнаха до пълен обрат, като съперникът им продължаваше да се затруднява при стрелбата от тройката. „Сините“ поведоха със 7 точки, но след силни включвания на Ивана Николова, Славия намали резултата на 41:44 преди последната част. Драмата продължи и през заключителния период. Двата тима на няколко пъти си разменяха водачеството, а близо минута преди сирената се стигна до ново равенство при 55:55. Левски успя да поведе с 4 точки след успешен наказателен удар на Елеонора Петкова и ключова тройка на Деляна Кадиева, като до края успя да удържи преднината си.

Емилия Тенева бе най-резултатна за успеха с 14 точки и 8 борби. Моника Славчева отбеляза 11 точки. За Славия също по 11 точки вкараха Ивана Николова, Ванеса Маринова (8 борби) и Десислава Кантарджиева (7 борби).