Шампион 2006 и Тунджа ще играят за петото място при юношите U19

17-05-2019 16:35 | Мария Маринова

Шампион 2006 и Тунджа ще спорят за петото място на финалите на Държавното първенство по баскетбол за юноши U19, което се провежда в „Триадица“ в София. Столичният тим се наложи убедително над Шумен с 87:63, докато този от Ямбол преодоля Рилски спортист със 74:66. Загубилите днешните срещи ще се изправят един срещу друг утре в битка за седмото място в шампионата.

В първия мач за деня Шампион 2006 направи по-малко грешки от съперника си и имаше предимство по почти всички показатели, като най-сериозно бе то в подкошието – 41 борби срещу 29.

Тимът взе инициативата от самото начало и само за няколко минути поведе с двуцифрена разлика. Шумен правеше грешка след грешка, от която съперникът му се възползва. След първата част Шампион водеше с 29:18, като 10 от точките на отбора бяха дело на Стоян Кайнаров. Вторият период бе доста по-оспорван, като играта вървеше почти кош за кош. Баскетболистите на Николай Господинов удържаха аванса си и на почивката водеха с 51:39.

Серия от 10:0 в полза на Шампион даде начало на второто полувреме. Тимът продължи да увеличава разликата в своя полза и преди заключителната четвърт бе напред със 75:49. Основна заслуга за това имаше Хасан Чауш, който наниза 15 точки само за тази част. До края на мача играта бе доста по-равностойна, но интрига отдавна липсваше.

Най-резултатен за успеха с 18 точки бе Стоян Кайнаров. По 17 добавиха Хасан Чауш и Николай Петков (7 борби). С 12 точки е Алекс Георгиев.

За Шумен Виктор Серафимов се отчете с 21 точки, с 19 е Милен Чолаков.

Началото на втория мач бе доста оспорвано и с размени на водачеството. В края на първата част обаче Тунджа взе инициативата и след сериозна доминация в подкошието, поведе с 20:15 след десет минути игра. Рилски спортист бързо стигна до нов обрат след осем безответни точки за старт на втората четвърт. Тимът обаче не успя да задържи дълго преднината си, като на почивката съперникът му водеше с 35:32.

Обратите продължиха и след паузата. Нито един от двата отбора не успя да се откъсне напред със сериозна разлика, а преди заключителния период този от Ямбол водеше с 50:46. Символичните гости в мача поддържаха крехък, но точна далечна стрелба на Васил Попов скъси дистанцията само на точка минута и половина преди края. Тройка с фаул на Александър Матушев обаче отново увеличиха разликата на 4 точки, като до края Тунджа удържа преднината си.

Най-сериозното предимство на ямболския тим бе в подкошието – 57 борби срещу 31 за Рилски спортист.

Най-резултатен за победителите отново бе Александър Матушев, завършил с 23 точки и 11 борби. Много силно игра и Златомир Дончев, който също бе с дабъл-дабъл – 20 точки и 13 борби. Максим Федоренков добави 12 точки.

За Рилски спортист 20 точки отбеляза Васил Попов, а по 11 имат Стоян Георгиев и Пламен Стефанов.