Шестима от Черноморец сразиха Балкан след трилър в Бургас

(сн. БК Балкан, Николай Христов)
31-01-2022 21:02 | BGbasket.com

Черноморец победи за втори път Балкан през този сезон. В дербито на кръга в Националната баскетболна лига, което може да е ключово и за местата в класирането, бургаският тим се наложи над своя съперник с83:78, въпреки че бе с ротация едва от шестима основни баскетболисти в мача.

Двубоят бе много оспорван и драматичен, като победителят не бе ясен до последните секунди, макар домакините да водеха през повечето време.

В тази среща те отново бяха без Кортни Белджър, а в игра не се появиха Уендел Люис и Ивайло Тонев, докато дебют направи новото попълнение Влатко Гранич. След като вече игра в Балканската лига, първи минути в шампионата за Балкан записа Амад Рори.

Победата бе десета за отбора на Васил Евтимов от 12 мача, а в следващия кръг тимът гостува на Черно море Тича. Съставът на Небойша Видич прекъсна серията си от пет последователни успеха и вече е с баланс 9-4, като му предстои домакинство на Шумен.

Въпреки проблемите в състава си, домакините започнаха много по-добре мача. Те играеха по-стабилно в подкошието, докато съперникът им рано натрупа лични нарушения, включително и няколко в нападение. Гостите направиха и седем грешки само за първата четвърт, след която преднината на Черноморец бе внушителна – 26:11.

Още в началото на втория период Балкан на практика остана без Трейвин Тибодо, който натрупа четири лични нарушения и трябваше да седне принудително на пейката за дълго време. Баскетболистите на Васил Евтимов дръпнаха с 34:18, но отговорът на „зелените“ не закъсня. Те вкараха три поредни тройки – две на Амад Рори и една на Станимир Маринов, и направиха обща серия от 13:0, с която намалиха пасива си само на 3. Домакините обаче не позволиха пълен обрат и след ключови стрелби на Евгени Хаджирусев и Влатко Гранич, на почивката се оттеглиха при 41:33.

След паузата Балкан отново опита да постави Черноморец под напрежение, сваляйки пак разликата до 3 точки, но два коша на играещия много силно Георги Боянов отново увеличиха преднината на тима му. В края на частта ситуацията за отбора от Ботевград се усложни още след напускането на Дивон Уошингтън за пет фаула, а преди последната част бургаският тим бе напред с 65:56.

Играта продължи да бъде много равностойна и през заключителната четвърт, но балканци продължаваха да търсят обрата и минута и половина преди края тройка на Крис Минков ги доближи само на точка – 78:79. Те имаха възможност дори и да поведат, но Амад Рори пропусна, а в следващата атака Евгени Хаджирусев увеличи за 81:78. Небойша Видич взе прекъсване при оставащи близо 40 секунди, но неговият тим изгуби лесно топката, което позволи на Хаджирусев отново да отбележи за 83:78. Последва нова неуспешна атака за гостите и съперникът им успя да удържи водачеството си до последно.

Георги Боянов изигра най-добрия си мач за сезона, като завърши с 30 точки и 12 борби. Влатко Гранич реализира 18 точки, като овладя и 9 борби. Евгени Хаджирусев записа 17 точки и 7 борби, но и 9 грешки, а 15 точки вкара Тихомир Желев.

За Балкан над всички бе Станимир Маринов с 24 точки (6 тройки) и 9 борби. Амад Рори се отчете с 13 точки.