Спартак шокира Черноморец насред Бургас

07-02-2022 20:55 | BGbasket.com

Спартак Плевен поднесе изненадата на деня в Националната баскетболна лига. В среща, изиграна в зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас, тимът нанесе едва трета загуба за сезона на намиращия се в подем тим на Черноморец, побеждавайки го с 87:84. Двубоят бе оспорван до последните секунди, макар гостите да водеха почти през цялото време.

Бургаският тим отново бе без Кортни Белджър, а дебют направи новото попълнение Антъни Дженюари. Заради здравословни проблеми извън групата за съперника остана Божидар Аврамов.

Победата бе седма за водения от Тодор Тодоров тим, който има и седем загуби, а в следващия кръг гостува на Академик Пловдив. Съставът на Васил Евтимов е с баланс 11-3, като му предстои дерби с Рилски спортист у дома.

Домакините поведоха с 8:3 на старта на мача. Водени от Николай Стоянов обаче, гостите бързо стигнаха до обрат след вкарани 10 безответни точки. Последваха оспорвани минути, но Черноморец правеше доста пропуски и след първата четвърт тимът от Плевен бе напред с 22:19.

Подемът в играта на Спартак продължи и през втората част, която започна със серия от 9:0 в негова полза след силни изяви на Ивко Ивков за 31:19. Почти четири минути бургаският тим не успяваше да се разпише, преди това да стори Евгени Хаджирусев. Баскетболистите на Васил Евтимов все пак успяха да намалят разликата до 6 точки, но на почивката преднината отново бе за съперника – 44:35.

След паузата Черноморец показа различно лице и само за две минути и половина възстанови равенството – 48:48. Отборът на Тодор Тодоров обаче не допусна пълен обрат и преди решителната четвърт водеше с 61:55.

Спартак Плевен дръпна с 67:55 малко след началото на последната част, но домакините не се отказаха и на няколко пъти се доближаваха само на 3 точки, включително и 25 секунди преди сирената след тройка на Тихомир Желев. Почти веднага Мартин Маринов бе фаулиран, като вкара само втория наказателен удар за 86:82, след което Васил Евтимов взе ново прекъсване. След него Черноморец пробва да вкара бърза тройка, но пропусна, след което Димитър Маринчешки застана на линията. Той увеличи за 87:82, а кош на Ивайло Тонев оформи крайния резултат.

Шестима баскетболисти завършиха с двуцифрен актив за победителите. Николай Стоянов бе най-резултатен със 17 точки. Мартин Маринов записа 15 точки и 7 борби, Димитър Маринчешки реализира 14 точки, с 12 е Ивко Ивков, а по 11 вкараха Симеон Илиев и Коча Йовович.

За Черноморец над всички бе Тихомир Желев с 23 точки и 7 асистенции. Георги Боянов записа 17 точки и 9 борби, близо до дабъл-дабъл бе и Уендел Люис – 15 точки и 9 борби, а 13 точки има Евгени Хаджирусев.