Балкан прекъсна серията на Рилски спортист след невероятна драма в Ботевград

(сн. balkan-basket.com)
18-02-2022 20:50 | BGbasket.com

Победната серия на Рилски спортист в Националната баскетболна лига бе прекъсната. След 16-те последователни успеха тимът претърпя първа загуба за сезона, след като отстъпи на Балкан в Ботевград със 73:74 след много драма и оспорван мач, решен в последните секунди.

Поражението бе и първо за Рилски спортист в редовния сезон от януари 2021, когато тимът отново отстъпи на Балкан.

След тази среща победителите са с баланс 12-4, а съперникът им е с 16-1.

Това бе последен мач и за двата тима през февруари, тъй като предстои пауза за националните отбори.

Гостите започнаха по-добре срещата. Те доминираха осезаемо в подкошието, благодарение на което дръпнаха с 9 точки, но в края на първата четвърт „зелените“ намалиха за 15:19.

Въпреки че Рилски спортист правеше доста грешки и пропуски, Балкан също изпитваше сериозни трудности в нападение и вкара едва един кош за четири минути, което позволи на тима от Самоков да поведе с 26:17. Баскетболистите на Небойша Видич обаче завършиха частта със серия от 12:4 и на почивката преднината на съперника бе минимална – 30:29.

В началото на второто полувреме Балкан поведе за първи път мача след тройка с фаул на Крис Минков. Домакините вкараха общо 9 безответни точки, а по-малко от три минути след паузата преднината им стана двуцифрена – 41:31. Отговорът на Рилски спортист обаче не закъсня. Тимът направи серия от 13:2 и си върна водачеството, а преди решителния период бе напред с 54:51.

Брандън Браун и Барет Бенсън дадоха аванс от 7 точки на гостите, но след серия от 12:2, включително две поредни тройки на Димитър Димитров, отборът от Ботевград стигна до нов обрат – 63:60. Последва размяна на кошове, а близо три минути преди края гостите останаха без своя старши треньор Людмил Хаджисотиров, който получи две поредни технически нарушения и бе изгонен при 66:64 за Балкан. Малко след това извън игра за „зелените“ излезе Денислав Вутев за пет фаула.

Рилски спортист се доближи на точка – 67:68, след което обаче Амад Рори вкара важна тройка и увеличи аванса на домакините – 71:67. Точна далечна стрелба на Ей Джей Хес отново намали разликата само на 1, след което и Трей Портър трябваше да напусне за натрупани нарушения.

Два точни наказателни удара на Дерик Маркс изведоха Балкан напред при 73:70 при оставащи 40 секунди, след което Любомир Киров взе прекъсване. Последваха обаче два пропуска от фаула за Барет Бенсън, но и отборът на Небойша Видич не успя да се организира добре в нападение. Така Рилски спортист получи право на последна атака, но Брандън Браун пропусна от тройката, след което Димитър Димитров отбеляза един наказателен удар, а тройка на Деян Карамфилов със сирената оформиха крайния резултат.

Дерик Маркс вкара 24 точки за успеха.  Амад Рори се отчете с 15, по 10 имат Димитър Димитров и Денислав Вутев.

За Рилецо 15 точки и 10 борби има Трей Портър, Брандън Браун вкара 14 точки, с 11 е Павлин Иванов.