Академик се измъкна трудно срещу Черно море

11-04-2022 20:54 | BGbasket.com

Академик Пловдив записа трудна победа в Националната баскетболна лига. На свой терен в зала „Сила“ тимът надви Черно море Тича с 89:85. Младият състав на варненци бе много близо до това да поднесе изненадата, след като водеше с двуцифрена разлика и въпреки че я пропиля, направи обрат в края, но домакините успяха да измъкнат успеха.

След този двубой Академик е с баланс 11-13 на седмото място, но запазва шансове за по-предно класиране. В следващия кръг тимът ще има ново домакинство – този път срещу Ямбол. Черно море пък остава последен с 1-23 и приема Рилски спортист.

„Моряците“ поведоха с 11:2 в началото на мача, без да правят пропуск при стрелбата от игра. Домакините направиха 7 грешки само за първата четвърт, след която изоставаха с 15:24. Много силно за съперника стартираха Мартин Стефанов и Цветомир Куртев, вкарали 18 от точките на отбора си до момента.

През втория период обаче Академик намали грешките. Въпреки че вкара една тройка за цялото първо полувреме, тимът имаше по-добра успеваемост под коша и на почивката обърна за 42:40.

Отборът от Пловдив дръпна с 9 точки в началото на второто полувреме и въпреки че варненци успяха да изравнят, на почивката той бе напред със 71:63.

Баскетболистите на Даниел Клечков обаче не се отказаха и в средата на решителната четвърт намалиха пасива си само на точка – 76:77 след серия от 8:0. Натискът на Черно море даде резултат и две минути и половина преди края тройка на Мартин Стефанов доведе до пълен обрат – 81:79. Академик обаче бързо си върна водачеството и този път не го изпусна до края.

Страхотен мач за победителите направи Дейшон Найт с 32 точки. Николай Николов се отчете с 16 и 7 борби, а 10 добави Николай Титков.

За съперника, който бе без Веселин Георгиев, Цветомир Куртев вкара 20 точки. Мартин Стефанов се отчете с 15, а по 10 добавиха Мартин Коцев и Берк Мехмед.