Тунджа U19 спечели групата си без загуба, БУБА също е на полуфинал

(сн. БФБ)
10-05-2022 20:57 | BGbasket.com

Тунджа Ямбол и БУБА Баскетбол се класираха за полуфиналите от група B на Държавното първенство за юноши U19, след като спечелиха днешните си решителни мачове.

Така, утре те ще се изправят съответно срещу Балкан и Академик Пловдив в спор за място на финала.

В първата среща БУБА Баскетбол постигна изключително драматична победа срещу Рилски спортист със 100:96 след продължение, оставяйки го последен в групата с три загуби.

Двата тима изиграха много оспорвано първо полувреме, пълно с куп обрати, след което резултатът бе равен – 52:52. След паузата тимът от Самоков дръпна с двуцифрена разлика, но четири минути преди края отборът от София отново излезе напред. Последваха нови размени на водачеството, без никой да вземе сериозно предимство и 14 секунди преди сирената БУБА изравни за 88:88. Рилски пропусна възможността да измъкне успеха в последната си атака, като мачът бе пратен в продължение, където столичният тим спечели мача.

С 31 точки и 8 борби за победителите завърши Владимир Маринов. Христо Тодоров отбеляза 27 точки, с 20 е Никола Кольов, а впечатляващ дабъл-дабъл от 16 точки и 24 борби записа Даниел Делев.

За съперника лидерът на тима Христо Бъчков изигра поредния си страхотен мач, като записа 42 точки и 22 борби. С 14 точки и 7 борби е Кристиян Русинов, по 13 точки вкараха Борислав Борисов и Борислав Николов, 12 добави Даниел Колев.

Другата среща предложи не по-малко интрига до последната четвърт, като в нея Тунджа Ямбол се наложи над Левски с 98:87 след по-силно второ полувреме.

Домакините вкараха 8 поредни точки на старта, но след десет минути игра съперникът им обърна за 22:18. Столичани имаха леко предимство през втория период, но в края му се стигна до няколко обрата, а на почивката ямболии бяха напред с 47:46. Размените на водачеството продължиха и след паузата, като преди последната част баскетболистите на Стойо Чолаков дръпнаха със 73:65. До края разликата в тяхна полза за първи път стана двуцифрена и задържа водачеството си до последно.

Михаил Комбаков вкара 22 точки за победителите и овладя 10 борби, с 20 точки е Георги Герганов, 17 има Николай Нинов, с 16 и 8 борби е Андон Вачев, 13 точки добави Йоан Христов.

За Левски Красимир Петров бе над всички с 31 точки. Теодор Николков отбеляза 15, 14 с 12 борби има Александър Георгиев, а Момчил Кадиев завърши с 13 точки.