Пети мач!

Пети мач!
29-05-2015 22:25 | Иван Вълчанов

Финалната серия в НБЛ ще се решава в пети мач. Това стана ясно днес след победа на Лукойл Академик над Балкан с резултат 80-78 в мач №4 в препълнената „Арена Ботевград”. Пред повече от 4000 зрители отборите изиграха интригуващ мач, преминал през 19 обрата и 11 изравнявания и много драматични моменти. Веселин Веселинов направи страхотно включване от пейката за „студентите” и остави отбора си в серията. Решителният пети мач ще се играе в спортния комплекс в Правец на 1-ви юни (понеделник) от 18.00 часа.

Мачът във „врящата” зала „Арена Ботевград” започна с доста ниска резултатност, като отборите бяха нервни. Балкан вкара първите 4 точки, а едва 4 минути след началото Драгович вкара тройка, за да открие актива на Лукойл. Последва страхотна серия от 9-3 в полза на домакините, които играеха концентрирано и с голяма мотивация, за 13-6. Гостите обаче се съвзеха бързо и след 10-3 до края на първата част изравниха за 16-16.

Вторият период започна много равностойно, а 4 минути след началото му Веселин Веселинов наниза две поредни тройки за 26-21 в полза на „студентите”. Малко след това помощник-треньорът на Балкан Любомир Лилов получи техническо нарушение за реплики към съдиите. Малко след това бе отсъдено ново техническо нарушение, този път на старши-треньора Влада Вукойчич. Въпреки това резултатът беше много близък, а Балкан си върна водачеството 3 минути преди почивката. Играта до паузата вървеше кош за кош, а страхотни две точки плюс фаул на Педжа Стаменкович 2 секунди преди края изведоха Балкан напред с 35-33.

Равностойни минути в началото на третия период доведоха до равенство – 39-39, а в средата на частта след доста грешки резултатът отново беше равен. Лукойл имаше минимален аванс от 1-2 точки в края на третата десетка, но Балкан беше плътно зад него и във всяка атака можеше да обърне резултата. В крайна сметка след 30 минути игра резултатът беше 54-54 и всичко остана да се реши в последната четвърт.

Веселин Веселинов държеше отбора си в мача, но Балкан отвръщаше на всяко негово действие и оспорваната игра продължи в началото на заключителната част. След безброй смени на водачеството се стигна до ново равенство – 63-63 при малко повече от 5 минути до финалната сирена. Лукойл имаше минимален аванс в следващите минути, но не успя да поведе с повече от 3-4 точки. Мачът влезе в последната си минута при 75-73 в полза на гостите, но страхотна тройка на Иван Лилов изведе Балкан напред за 76-75. Никола Драгович обаче бързо върна далечна стрелба и върна аванса от 2 точки на тима си – 78-77. В ответната атака Лилов бе фаулиран и изравни с два наказателни удара – 78-78. При 11 оставащи секунди Тери Смит застана на наказателната линия и вкара два пъти. В последните секунди Иван Лилов стреля от тройката, но пропусна и времето изтече.

Веселин Веселинов изигра страхотен мач за победителите, завършвайки със 17 точки и 8 борби. 16 вкара Тери Смит, 15 – Никола Драгович, а 13 – Христо Захариев.

За Балкан 21 точки наниза Павел Маринов, а с по 11 се отчетоха Иван Лилов, Николай Върбанов и Мартин Маринов.