Championship
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Haskovo 2012 Montana 2003 Beroe Stara Zagora
2016 Montana 2003 Haskovo 2012 Dunav 8806
2015 Dunav 8806 Neftochimic 2010 Haskovo 2012
2014 Dunav 8806 Levski Haskovo 2012
2013 Dunav 8806 Neftochimic 2010 Montana 2003
2012 Dunav 8806 Neftochimic 2010 Montana 2003
2011 Lukoil Neftochimic Levski Dunav 8806
2010 Lukoil Neftochimic Dunav Econt Montana 2003
2009 Lukoil Neftochimic Dunav Econt Montana 2003
2008 Dunav Econt Lukoil Neftochimic Beroe 07
2007 CSKA Lukoil Neftochimic Stara Zagora
2006 Lukoil Neftochimic Stara Zagora Rilski Sportist
2005 Lukoil Neftochimic Levski-Spartak Stara Zagora
2004 Slavia Levski-Spartak Lukoil Neftochimic
2003 Slavia Academic Test Lukoil Neftochimic
2002 Slavia Academic Test Lukoil Neftochimic
2001 Academic Test Slavia Levski-Spartak
2000 Montana Slavia-Kremikovtsi Levski-Spartak
1999 Kremikovtsi Montana Neftochimic
1998 Kremikovtsi Montana Neftochimic
1997 Kremikovtsi Cherno More Montana
1996 Stomana Pernik Maritsa Kremikovtsi
1995 Fittingi Montana Septemvri Rila-COOP Stomana Pernik
1994 Levski Totel DZU AD Stara Zagora Welt
1993 Kremikovtsi Slava-Fittingi Montana Dorostol
1992 DZU AD Stara Zagora Slavia Levski-Spartak
1991 Lokomotiv Sofia Electron Stara Zagora Slavia
1990 Electron Stara Zagora Levski-Spartak Lokomotiv Sofia
1989 Kremikovtsi Levski-Spartak Minyor
1988 Levski-Spartak Minyor Academic Sofia
1987 Levski-Spartak Minyor Lokomotiv Sofia
1986 Levski-Spartak Lokomotiv Sofia Minyor
1985 Levski-Spartak Lokomotiv Sofia Maritsa
1984 Levski-Spartak Kremikovtsi Minyor
1983 Levski-Spartak Kremikovtsi Academic Sofia
1982 Academic Sofia Levski-Spartak Minyor
1981 Minyor Academic Sofia Slavia
1980 Levski-Spartak Minyor Maritsa
1979 Minyor Levski-Spartak Maritsa
1978 Minyor Maritsa Academic Sofia
1977 Minyor Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1976 Academic Sofia Minyor Lokomotiv Sofia
1975 Academic Sofia Minyor Maritsa
1974 Maritsa Academic Sofia Minyor
1973 Maritsa Minyor Levski-Spartak
1972 Minyor Maritsa Levski-Spartak
1971 Maritsa Slavia Academic Sofia
1970 Academic Sofia Maritsa Slavia
1969 Academic Sofia Maritsa Slavia
1968 Academic Sofia Slavia Lokomotiv Sofia
1967 Lokomotiv Sofia Academic Sofia Slavia
1966 Academic Sofia Slavia Spartak Sofia
1965 Slavia Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1964 Slavia Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1963 Slavia Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1962 Slavia Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1961 Slavia Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1960 Academic Sofia Slavia Lokomotiv Sofia
1959 Slavia Lokomotiv Sofia Academic Sofia
1958 Slavia Lokomotiv Sofia VIF
1957 Slavia Lokomotiv Sofia Levski
1956 Udarnik Lokomotiv Sofia Academic Sofia
1955 Udarnik Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1954 Udarnik Lokomotiv Sofia Academic Sofia
1953 Udarnik Lokomotiv Sofia Spartak Sofia
1952 Lokomotiv Sofia Udarnik Academic Sofia
1951 Lokomotiv Sofia Cherveno Zname Spartak Sofia
1950 Lokomotiv Sofia Spartak Sofia Cherveno Zname
1949 Lokomotiv Sofia Spartak Sofia P.Bonev Perushtitsa
1948 Lokomotiv Sofia Spartak Sofia Levski
1947 Rakovski Sofia Levski Slavia
1946 Rakovski Sofia Chavdar Sofia Slavia
1945 Rakovski Sofia Slavia Levski
Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Haskovo 2012 Montana 2003 Beroe Stara Zagora
2016 Montana 2003 Beroe Stara Zagora Dunav 8806
2015 Neftochimic 2010 Haskovo 2012 Dunav 8806
2014 Montana 2003 Haskovo 2012 Dunav 8806
2013 Dunav 8806 Neftochimic 2010 Levski
2012 Dunav 8806 Neftochimic 2010 Montana 2003
2011 Dunav 8806 Lukoil Neftochimic Levski
2010 Dunav Econt Montana 2003 Lukoil Neftochimic
2009 Montana 2003 Dunav Econt Lukoil Neftochimic
2008 Lukoil Neftochimic Dunav Econt Rilski Sportist
2007 CSKA Lukoil Neftochimic Stara Zagora
2006 Lukoil Neftochimic Stara Zagora Montana 2003
2005 Lukoil Neftochimic Levski-Spartak Stara Zagora
2004 Lukoil Neftochimic Stara Zagora Slavia
2003 Slavia Lukoil Neftochimic Maritsa Karshiaka
2002 Academic Test Slavia Lukoil Neftochimic
2001 Slavia Academic Test Stara Zagora
2000 Montana Slavia-Kremikovtsi Maritsa Karshiaka
1999 Neftochimic Montana Kremikovtsi
1998 Montana Kremikovtsi DZU AD Stara Zagora
1997 Montana
1996 Maritsa
1995 Fittingi Montana
1994 Septemvri Rila-COOP
1993 Kremikovtsi
1992 Kremikovtsi
1991 Levski-Spartak
1990 Minyor
1989 Levski-Spartak
1988 Minyor
1987 Levski-Spartak
1986 Levski-Spartak
1985 Levski-Spartak
1984 Slavia
1983 Levski-Spartak
1982 Levski-Spartak
1981 Minyor
1980 Levski-Spartak
1979 Minyor
1978 Minyor
1977 Levski-Spartak
1976 Levski-Spartak
1975 Academic Sofia
1974 Levski-Spartak
1973 Academic Sofia
1972 Levski-Spartak
1971 Slavia
1970 Slavia
1969 Levski-Spartak
1968 Lokomotiv Sofia
1967 Academic Sofia
1966 Slavia
1965 Lokomotiv Sofia
1963 VIF
1962 VIF
1960 Academic Sofia
1957 Academic Sofia
1956 Udarnik
1955 Udarnik
1954 Lokomotiv Sofia
1953 Udarnik
1952 Udarnik
1951 Lokomotiv Sofia
Division A (2nd tier)
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Slavia (U 19) Rilski Sportist (U 19) Cherno More Odessos (U 19)
2013 Asenovets 2005 Champion 2006 NSA
2012 Cherno More Odessos Academic Plovdiv NSA
2011 Rilski Sportist NSA Minyor
2010 Tony 7 Rilski Sportist NSA
Cup of BFB
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Slavia (U 19) Cherno More Odessos (U 19) Balkan (U 19)
Schedule               Баскетболни резултати
Scorecenter
Standings