Франция си осигури място на четвъртфиналите при жените

(сн. FIBA.basketball)
01-08-2024 20:18 | BGbasket.com

Националният отбор на Франция записа втора убедителна победа на олимпийския турнир за жени на Игрите в Париж, осигурявайки си място на четвъртфиналите. Баскетболистките на Жан Еме Тупан надделяха над Нигерия със 75:54 в мач от втория кръг в група B.

По този начин домакините имат на сметката си два успеха и нито едно поражение, като излязоха на първо място в подреждането в групата си, а нигерийките заеха втората позиция, изравнявайки се по баланс с Австралия - 1 победа и 1 загуба. На 4 август (неделя) Франция ще се изправи срещу „кенгурата“, а пък Нигерия ще премери сили с последния в групата Канада.

Отборът на Франция започна по-убедително двубоя, като стигна и до 9 точки преднина при 15:6. Тимът на Нигерия успя постепенно да свали част от изоставането си, а до края на първата четвърт се доближи до противника на само 4 точки - 20:24.

Съставът на Жан Еме Тупан запази лидерската позиция и края на първото полувреме макар противникът да му диша във врата през целия период. На почивката резултатът бе 38:31 в полза на домакините, като разликата през тези десет минути варираше между 2 и 7 точки.

Още в третата минута от началото на третата четвърт преднината на Франция стана двуцифрена за първи път в мача след кош на Габи Уилямс - 42:31. Домакините лимитираха баскетболистките на Рикна Уакама до само 8 точки срещу 16 в своя полза.

Драмата между двата тима започна да се разплита през последната четвърт, като французойките поддържаха аванса си двуцифрен през цялото време. Преднината на домакините стигна и до 20 точки след бърза атака на Илиана Рюпер при 2:17 минути на таблото, а за отбора на Нигерия шансовете за късен обрат драстично намаляха. До сирената баскетболистките на Жан Еме Тупан успяха да удържат противника си и дори да увеличат още малко преднината си.

Домакините записаха доста повече асистенции от противника си 25-9, а състезателките, влезнали от скамейката на Франция, отбелязаха и повече точки от тези на гостите - 37:9.

За успеха най-резултатна бе Марин Жоане с 15 точки, като добави към тях и 5 асистенции. Габи Уилямс финишира с 14, 5 борби, 7 успешни завършващи подавания и 6 откраднати топки.

Езине Калу записа 18 точки за отбора на Нигерия, Мурджанату Муса остана на косъм от дабъл-дабъл, завършвайки с 14 и 9 борби.

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ, 2024 (ЖЕНИ)

ВРЕМЕННО КЛАСИРАНЕ В ГРУПИТЕ НА ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ, 2024 (ЖЕНИ)