Русия взе титаничен сблъсък с Турция

(Снимка: FIBA.com)
01-09-2017 23:21 | BGbasket.com

Русия се наложи със 76-73 във впечатляваща битка с Турция в мач от група D на Евробаскет 2017.

Екзалтираната публика в Истанбул помогна много на турците да наваксат лек пасив през първото полувреме, но накрая руснаците изковаха успеха си въпреки геройствата на Джеди Осман.

Турция започна по-сковано и позволи на Сборная да диктува нещата, като руснаците поведоха с най-голямата разлика в целия мач - 10 точки - в началото на втората част.

До края на полувремето обаче турците направиха две безответни серии и почивката дойде при 33-36.

Русия имаше крехка преднина и на старта на второто полувреме, преди равенството при 46-46.

Джеди Осман и Алексей Швед се надиграваха в края на третата част, която дойде при 4 точки аванс за руснаците.

В първите минути от последния период Турция обърна напълно нещата и на два пъти поведе, но само с точка. Последваха няколко минути в размени на водачеството, преди Джеди Осман отново да даде 2 точки преднина на своите, с три минути и половина на часовника. Тимофей Мозгов изравни минута по-късно, с кош и фаул, и от наказателната линия изпрати напред Сборная.

Алексей Швед наниза тройка 25 секунди преди финала, за да реши нещата в полза на Русия - 72-68 в тяхна полза.

Димитри Кулагин с решителна намеса в защита и открадната топка даде шанс на Виталий Фридзон да вкара два наказателни удара и той го стори.

Осман вкара два от три фаула след това, преди Фридзон също да отговори с нови два точни наказателни удара.

Осман реализира тройка почти със сирената, но повече време за реакция нямаше и крайното 76-73 бе за Русия.

Осман завърши с 28 точки, 7 откраднати топки и 7 борби за Турция. Домакините загубиха рано Семих Ерден с 5 фаула, а накрая и Синан Гюлер.

Швед отбеляза 22 за победителите, а Мозгов добави 20.