Спартак Плевен издържа натиска на Миньор

(сн. BGbasket.com)
23-12-2023 21:14 | BGbasket.com

Отборът на Спартак Плевен записа шеста поредна победа в Sesame Национална баскетболна лига. Съставът на Любомир Минчев удържа Миньор 2015 с 84:72 като гост в последния двубой от 13-ия кръг на първенството.

Така до момента отборът от Плевен е с баланс 9-4 и му предстои гостуване на Черноморец, докато тимът на Георги Младенов разполага с 5 победи и 8 загуби на сметката си и ще завърши годината с домакинство над ЦСКА в София.

Спартак Плевен започнаха по-убедително мача и още след 4 минути игра направиха серия от 8:2. Постепенно баскетболистите на Любомир Минчев стигнаха и до двуцифрена преднина от 11 точки след два успешни наказателни удара на Николай Стоянов. Миньор 2015 успя на два пъти да свали разликата под 10 с помощта на Лъчезар Тошков, Георги Кендеров и Данило Арнитович, но Родни Първис се намеси с лесен кош за нова двуцифрена преднина. Кендеров обаче не остана съгласен и в последната секунда от периода наниза тройка, за да доближи тима си до 15:22.

Втората четвърт се оказа по-равностойна като разликата варираше межу 5 и 11 точки в полза на гостите. Независимо от опитите на Миньор 2015 да се доближи до противника си, до почивката Спартак запази преднината си при 38:30.

След подновяването на играта домакините влезнаха на терена с нови сили и след серия от 10:4, водена от Данило Арнитович, Лъчезар Тошков и Никола Ивкович, съставът на Георги Младенов смъкна изоставането си едва до 2 точки – 40:42. Спартак обаче не остави нещата така и вкара бързо 5 точки, а след това отново си върна двуцифрения аванс от 10 след наказателен удар на Цветомир Чернокожев и Родни Първис. Лъчезар Тошков и Мартин Тодоров се нагърбиха с отговорността в края на периода, като след тройка именно на Тодоров в последните секунди разликата отново падна – 48:54.

Същото гонене в резултата се получи и в началото на заключителната четвърт, когато разликата отново варира между 5 и 10 точки. Родни Първис и Константин Тошков обаче се нагърбиха и записа съответно забивка на бърза атака и тройка, за да дръпнат Спартак напред при 74:63. Преднината на гостите стигна и до 15, която бе и най-голямата от началото на срещата, а колкото и да се опитваше Миньор да стигне до обрат в срещата, така и не намери възможност това да се случи.

Най-резултатен за успеха бе Николай Стоянов, който остана на косъм от дабъл-дабъл с 19 точки и 9 борби. Браянт Томас финишира с 16, 7 борби и 6 чадъра, Константин Тошков завърши с 15 точки и 6 борби, с 14 и 6 асистенции е Родни Първис.

За Миньор 2015 най-добър бе Лъчезар Тошков, който записа 14 точки, по 12 отбелязаха Мартин Тодоров и Александър Милов, 11 и 6 борби записа Данило Арнитович.