Ямбол се измъчи, но преодоля Левски

20-01-2024 19:51 | BGbasket.com

Отборът на Ямбол успя да зарадва публиката си, след като записа победа в Sesame Национална лига. Баскетболистите на Тони Дечев надделяха над Левски след 81:73 в двубой от 18-ия кръг, изигран в зала "Диана".

За домакините в състава липсваше Александър Матушев, докато в редиците на "сините" отново в игра се завърна Златин Георгиев.

След този двубой Ямбол разполага с баланс 7-10, като му предстои домакинство на Балкан на 27 януариЛевски пък има на сметката си 5 победи и 13 загуби и му предстои гостуване на Рилски спортист в Самоков същия ден.

Ямбол започна силно двубоя и още в първите минути направи разликата двуцифрена при 19:3, а единственият разписал се за гостите с кош след 6 минути игра бе Марио Боянов. В края на частта той добави още 8 точки, като с помощта на завърналия се в Левски Златин Георгиев скъсиха изоставане на тима си - 14:24.

Съвсем друго лице показаха баскетболистите на Димитър Ангелов през втория период, като успяха до почивката да изравнят в резултата при 39:39 след успешен наказателен на Златин ГеоргиевВ последната атака обаче Питър Кис не пропусна да отбележи и да осигури преднина на тима си от 2 точки след двадесет минути игра.

След подновяването на играта съставът на Тони Дечев поддържаха лека преднина между 1-3 точки, но два бързи коша на Кевин Хънт и Питър Кис направиха разликата 8 и накараха Димитър Ангелов да вземе едноминутно прекъсване. Веднага след него обаче Иван Лилов бе точен от тройката за нова двуцифрена разлика за Ямбол, но Момчил Кадиев съумя да върне 2 от точките в следващата атака. Левски свали разликата до едва 4 точки след бърза атака на Кадиев, но Николай Михайлов оформи резултата в края на третия период при 61:54 след точна стрелба от далечно разстояние.

Гонитбата в резултата продължи през последната десетка, като през цялото време Левски дишаше във врата на домакините. Момчил Кадиев и Лъчезар Димитров изведоха тима напред за първи път в срещата при 64:63, но Иван Лилов се намеси и 5-е отбелязани точки от "сините". Това обаче не спря Кадиев и Димитров, а с помощта на Зейн Ноус и Златин Георгиев Левски излезе напред с 3 точки - 73:70. Николай Михайлов и Питър Кис бързо нанизаха тройка и сполучлив пробив, които пък върнаха лидерската позиция на домакините и накараха Димитър Ангелов да вземе едноминутно прекъсване. Гостите пропуснаха възможността да поведат отново в резултата, а Питър Кис отново напомни за себе си с мощта забивка - 77:73. "Сините" пропуснаха и втора възможност, този път да се доближат до противика, а поредица от 4 точни наказателни удара на Кевин Хънт и Кис оформиха крайния резултат от двубоя.

За успеха на Ямбол най-резултатен бе Питър Кис, като се отчете с 23 точки и 6 борби. Иван Лилов добави 21 и 7 асистенции, с 15 завърши Николай Михайлов,  12 и 5 асистенции добави Кевин Хънт.

Златин Георгиев бе най-добър за състава на Левски, като финишира с 18 точки и 8 борби. Дабъл-дабъл от 16 и 15 борби оформи Зейн Ноус, 12 записа Момчил Кадиев, по 11 отбелязаха Лъчезар Димитров и Марио Боянов.