Шумен запази перфектен актив срещу Левски през сезона

09-03-2024 21:00 | BGbasket.com

Шумен записа трета поредна победа над Левски този сезон, след като отново се наложи при гостуване в София, този път в мач от Втора шестица, със 79:68.

Мачът бе много напрегнат, наситен с нарушения, а физическото предимство на гостите им донесе успеха.

И двата отбора не успяха да се класират за Купата на България и ще почиват през следващата седмица.

Шумен имаше значително преимущество в подкошието и повечето точки идваха именно оттам за гостите. След равностойни начални минути, шуменци се откъснаха напред в края на първия период с 24:16.

В началото на втората четвърт разликата за първи път стана двуцифрена в полза на Шумен, който за 12 минути вече имаше 30 реализирани точки.

Гостите поддържаха тази преднина известно време, преди да се стигне до 5-та минута от частта, когато Златин Георгиев изпусна нервите си срещу Карим Мане и бе дисквалифициран. Повече за спречкването в зала Триадица четете тук.

След като остана без един от лидерите си Левски се окопити бързо и направи страхотна поредица за изоставане само от шест точки.

Все пак Уилфрид Ликей успя да изведе отново напред Шумен с 10 точки, 47:37 на почивката.

За 20 минути гостите имаха 20 точки повече, вкарани под коша, но истинският обрат започна през второто полувреме.

Карим Мане напусна след минута и половина игра, след като получи два бързи фаула, а след това и техническо, което се оказа пето за него.

С две поредни тройки на Лъчезар Димитров Левски върна цялата интрига, като вече изоставаше само с 2 точки.

"Сините" показаха и своята типична агресия в защита, водени от Асен Великов, за да се озоват отново в позиция да търсят обрат.

Опитът на чужденците в състава на Шумен отново даде преимущество на гостите, които затегнаха сериозно и защитата си.

В същото време четвърти фаул на Асен Великов усложни задачата на домакините, които вече бяха без другия си ветеран Златин Георгиев, а четвърто лично нарушение и за Лъчезар Димитров тотално обезкърви Левски.

"Сините" завършиха третата и започнаха четвъртата част с тройки от младите си играчи, за да направят най-после обрата до 60:59, и оттам двата тима продължиха здрава битка.

Шумен стигаше до точки само след наказателни удари, но и това бе достатъчно, за да им върне водачеството.

Умората и многото нарушения натиснаха Левски, като и Максим Бочев напусна с пет фаула преди средата на последната част.

Така имаше и доста пропуски, и от двете страни, а Шумен продължи да е без кош от игра близо пет минути и въпреки това бе напред в резултата.

Баръш Мустафа отбеляза важна тройка за гостите точно след като последната част прехвърли средата си, за 7 аванс, а след това вкара и втора тройка, за да направи отново преднината двуцифрена.

Левски бе с един кош в продължение на повече от пет минути, като продължи да пропуска далечни изстрели, вече с изчерпани сили.

За Шумен остана да затвори мача и гостите го сториха с търпение, за 79:68.

Уилфрийд Ликей записа 22 точки и 10 борби за победата, Джъстин Кохайда се включи с 18 и 15 борби.

За Левски по 17 точки вкараха Димитър Маринчешки и Лъчезар Димитров, първият и с 12 борби.