Момичетата U16 се пребориха за 15-ото място в Коня след късен обрат

(сн. FIBA.basketball)
24-08-2024 13:51 | BGbasket.com

Националният отбор на България за момичета U16 спечели последния си мач на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Коня, Турция. Тимът ни надви Украйна с 60:53 и завърши на 15-о място в крайното класиране на шампионата.

Нашите момичета наваксаха двуцифрена разлика в хода на срещата и направиха обрат в заключителните минути.

Баскетболистките на Лъчезар Коцев не започнаха добре мача, като рано допуснаха 11 безответни точки в коша си и разликата стана двуцифрена още в средата на частта. Въпреки лошия старт обаче, те бързо заличиха част от пасива си и след десет минути игра изоставаха с 14:18. На няколко пъти те стигаха и до равенството през втория период, но на почивката Украйна отново имаше 4 точки аванс, този път при 36:32.

Двубоят продължи много оспорвано след паузата, като макар да бяха догонващи в резултата, българките поддържаха много близка дистанция и преди решителната четвърт пасивът им бе минимален – 46:47. Съперникът имаше леко предимство и в началото на последната част, която обаче нашите завършиха със серия от 14:2 и това им донесе и успеха.

Най-резултатни за победата с по 12 точки бяха Катрина Бозова (7 борби, 6 асистенции) и Габриела Коцева (7 борби, 6 грешки). Деяна Станиславова отбеляза 11 точки с 5 откраднати топки, а близо до дабъл-дабъл бе Силвия Миленова с 8 точки и 13 борби.