Шампион 2006 и Монтана 2003 са първите полуфиналисти при девойките

(сн: Тони Тончев, BGbasket.com)
04-05-2019 16:40 | Мария Маринова

Шампион 2006 и Монтана 2003 се класираха за полуфиналите на Държавното първенство за девойки, което се провежда в столичната зала „Триадица“. Двата тима завършиха съответно на първо и второ място в група А с по две победи и едно поражение. В първия мач днес баскетболистките на Петър Гергов победиха Шампион с драматичното 61:60. С баланс 2-1 завършва и Берое, който се наложи убедително над Черно море Одесос със 100:57. В получената тройна въртележка обаче миналогодишният шампион остава трети заради по-лошите резултати в директните мачове срещу съперниците си и ще играе за разпределение на 5-8 място на шампионата.

Монтана 2003 спечели мача едва с шест баскетболистки. Четири момичета от титулярния състав играха без смяна, а една излезе едва за малко повече от две минути. Тимът загуби борбата под коша (41 срещу 54), но отбеляза десет тройки – с пет повече от съперника.

Баскетболистките на Петър Гергов поведоха още в началото на срещата и след десет минути игра бяха напред с 20:16. Основната заслуга за това бе на Михаела Кашанова, която наниза 13 точки само за първата четвърт. Тя продължи да тормози защитата на съперника и през втория период, когато разликата достигна 15 точки. Шампион 2006 обаче изигра силни минути на полувремето и на почивката намали изоставането си на 8 при 29:37.

Малко след паузата столичният тим стопи пасива си на 4 точки след два поредни коша на Елена Димова. Преди заключителната четвърт обаче Монтана 2003 отново имаше двуцифрен аванс при 49:38. Последната част бе много драматична, като не липсваха и претенции от двата щаба към реферите. Въпреки изоставането си, баскетболистките на Лъчезар Коцев се вдигнаха на финален щурм, като по-малко от две минути преди края изравниха за 57:57 след два наказателни удара на Деница Петрова. Последваха четири поредни точки за Монтана, преди разликата отново да бъде намалена само на една 16 секунди преди сирената. При оставащи осем секунди Шампион отново получи право да организира атака, но изигралата много силен мач до момента Деница Петрова този път не успя да отбележи под коша и резултатът се запази.

Над всички за победителите бе Михаела Кашанова, която се отчете с 29 точки (шест тройки), 9 борби, 7 асистенции, 4 откраднати топки и само 2 грешки. С 15 точки е Валентина Горанова. За Шампион 2006 с 24 точки и 7 борби е Деница Петрова, с дабъл-дабъл от 16 точки и 15 борби се отчете Елена Димова.

Далеч по-лесна бе победата на Берое срещу Черно море. Най-сериозното предимство на старозагорския тим бе стрелбата от далечно разстояние – 13 тройки срещу едва 2 за варненки.

Двубоят бе доста равностоен до средата на първата четвърт. След това обаче Берое отбеляза 15 безответни точки и поведе с 24:8 след няколко тройки, преди серията да бъде прекъсната от Мариела Николова. Следващата част започна при резултат 26:11 в полза на отбора от Стара Загора. „Зелените“ поддържаха аванса си, но в края на полувремето Черно Море Одесос намали изоставането си на 31:40.

Берое започна много силно второто полувреме и продължи да увеличава разликата в своя полза. Тимът направи серия от 14:0 и преди заключителната четвърт вече водеше със 78:45, което бе и най-голямата разлика в мача до момента. Старозагорският тим пречупи съперника си най-вече при стрелбата от далечно разстояние, вкарвайки общо седем тройки само за тази част. Това окончателно сложи точка на спора и до края мачът се доиграваше. Въпреки това, Берое не намали оборотите и направи победата си още по-изразителна.

Валерия Алексиева бе най-резултатна за успеха с 31 точки, като тя има още 7 борби и 6 асистенции. Мария Делчева се отчете с 15 точки и 8 борби, Златка Маданска има 12 точки и 12 борби, а Магдалена Неделчева добави 10 точки. За Черно море единствената с двуцифрен актив бе Мариела Николова с 11 точки.