Балкан се справи с Левски за първа победа в НБЛ

(сн. balkan-basket.com)
30-10-2022 19:41 | Мария Маринова

Балкан записа първа победа в Националната баскетболна лига през този сезон. След двете поредни загуби шампионите спечелиха дербито с Левски с 89:64, след като водеха почти през цялото време на мача в „Арена Ботевград“. Поражението бе трето за състава от София, който все още няма успех.

В игра за домакините се завърна Константин Тошков, но в мача не взе участие Христо Захариев. Калвин Годфри пък дебютира в НБЛ, след като до момента играеше само във ФИБА Къп, само където за момента ще се подвизава друг от чужденците – Диванте Фостър. Почти цялото второ полувреме Левски бе без своя старши треньор Димитър Ангелов, който бе изгонен малко след почивката.

В следващия кръг Балкан гостува на Берое, но преди това има домакинство на Патриоти Левице във ФИБА Къп. За Левски пък предстои визита на Черноморец.

До средата на частта играта вървеше сравнително равностойно, като нито един от двата тима не успя да натрупа по-сериозна преднина. Последва обаче серия от 13:3 за „зелените“, които се откъснаха с 25:16, а два наказателни удара на стартиралия силно Алън Арнет в края направиха пасива на тима му 7 след десет минути игра. Именно той и Джон Флорвиърс вкараха почти всички точки на гостите в тази част, докато най-силно за домакините стартира Калвин Годфри.

Малко след началото на втория период преднината на Балкан стана двуцифрена – 29:19, но след 7 безответни точки за съперника и силно включване на Момчил Кадиев, разликата почти бе заличена. Илиян Пищиков вкара важна тройка за тима от Ботевград, но в следващите минути Левски продължи да поддържа много близка дистанция. В края на полувремето обаче шампионите отново започнаха да увеличават преднината си и на почивката се оттеглиха при 41:33 в своя полза.

Разликата отново двуцифрена след подновяването на играта, а малко след това старши треньорът на столичния тим Димитър Ангелов бе изгонен след две технически нарушения. Водени от Павлин Иванов, който реализира 15 точки само в третата част, включително три поредни тройки, домакините започнаха да трупат още по-солиден аванс и след края й дръпнаха с 66:49.

Пропуски и от двете страни белязаха старта на заключителния период, като първият кош бе реализиран от Алън Арнет три минути след началото. След това обаче Балкан не само, че нямаше проблем да поддържа комфортна разлика, а направи успеха си още по-изразителен.

Павлин Иванов бе най-резултатен за успеха с 20 точки (4 тройки). Николай Грозев има 18, с 12 е Калвин Годфри, 11 има Илиян Пищиков. Мануел Суарес овладя 11 борби.

За Левски над всички бе Алън Арнет с 20 точки. Златин Георгиев отбеляза 15, а с 13 е Джон Флорвиъс, като и двамата овладяха по 7 борби.