Утешително предпоследно място за кадетките на Евробаскет 2007

Виолина Кочева
02-08-2007 16:48

Националният отбор на България завърши на предпоследното 13-о място в Дивизия Б на Европейското първенство за кадетки в Киети, Италия, след като в последния си мач най-после постигна победа. В реваншът срещу Черна Гора в Група G (за класиране на 13/14 място), нашите момичета се наложиха с разгромното 86:46. Това пък прави още по-странна и нелепа загубата с две точки разлика от същия съперник преди два дни.

Възпитаничките на Надка Голчева и Красимира Банова днес показаха завидно постоянство в атакуващ план - в I, II и IV четвърт те вкарваха неизменно по 21 точки, а III - 23. С добрата си игра в защита пък те решиха мача още в първите десет минути, когато противника отбеляза в техния кош само 6 точки. В следващите три части нашите допуснаха съответно 14, 15 и 11. Преднината на българските кадетки растеше постепено почти през целия мач, като единственото кратко отпускане беше във втората четвърт - тогава, при 30:8 за България, Черна Гора скъси дистанцията до 15 точки. Оттук нататък българките бяха пълен господар на игрището. В средата на последната четвърт младите черногорки вече напълно капитулираха и позволиха за по-малко от 3 минути нашите да увеличат преднината си от 30 на 42 точки.

Последната сирена за нашите кадетки на това Европейско първенство дойде при 86:46 срещу Черна Гора и те могат само да съжаляват за наивната си игра в предишните срещи, довела до 4 поредни загуби и борба за избягване на последното място.

Най-полезна за България в този последен мач беше Виолина Кочева с 22 точки, 6 борби, 4 асистенции и 3 откраднати топки. С най-много отбелязани точки (27) в срещата завърши центърът Катрин Накова, която записа и 11 борби, но показа слаб процент на стрелбата си, особено от наказателната линия - 3/11.

За Черна Гора се отличи само Лейла Калач с 19 отбелязани точки и 7 борби.