Македония би леко Швеция

Ристе Стефанов вкара 19 точки за 24 минути
18-08-2007 01:24

Македония постигна убедителна победа над Швеция със 75-58 в мач от група Б от допълнитлените квалификации за Евробаскет 2007 в Испания. Пред пълни трибуни в Скопие македонците се реваншираха пред своите фенове за загубата преди няколко дни в Естония и запазиха шанса си за класиране на допълнителния турнир в Менорка, Испания.

Първото полувреме бе доста оспорвано и не предвещаваше такъв край. Благодарение на серия от 10-0 шведите се оттеглиха на почивката с 4 точки преднина (36-32). Благодарение на отличната игра в защита през третата част, избранниците на треньора Йовица Арсич допуснаха само 8 точки. Това им помогна да направят обрат благодарение също на отличната игра в нападение на Върбица и Ристе Стефанови. Те бяха и най-резултатни за домакините. Върбица завърши с 22 точки, а Ристе вкара 19 само за 24 минути на терена. Той вкара дежурните си тройки (3 в този мач) и отне 3 топки от съперника. Американецът с македонски паспорт Майк Уилкинсън пък се развихри в защита и бе истинска преграда за шведите с неговите 5 блока. Бившия център на ЦСКА и Черно Море ИГ Синиша Аврамовски игра 5 минути, но не се разписа. Капитана Върбица Стефанов пък сложи точка в този мач с кош от центъра за крайното 77-58.

Шведите завършиха с 22 грешки, а македонците допуснаха само 5.

„Някои наши играчи не са в оптимална форма,” заяви селекционера на Македония Арсич. „Трябва да играят повече минути, за да подобрят нивото си на игра. Очаквам тяхната форма да бъде върхова за турнира в Менорка.”

Гардът на Лукойл Академик Ристе Стефанов пък отличи играта на отбора през второто полувреме.

„Психологическия натиск върху нас преди мача бе голям. Това се видя много добре. През второто полувреме обаче изиграхме отлично в защита и това обърна нещата в наша полза,” каза Ристе след мача.

Селекционера на Швеция Костас Флеваракис пък отличи Македония като фаворит за спечелване на  групата. Според него отборът му ще се бори за второто място в групата, като решаващия мач е този понеделник в Талин.

Единия от реферите на двубоя в Скопие бе българина Димитър Гологанов.