Гърция се класира, Португалия отпадна

Филипе да Силва срещу Папалукас (сн. ФИБА)
11-09-2007 22:40

Европейския шампион от Белград 2005 – тима на Гърция надделя без проблеми над отбора на Португалия по-рано днес. Момчетата на Панайотис Янакис победиха с 18 точки разлика – 85-67. Иберийците създадоха известни проблеми на гърците само през първите 10 минути, които спечелиха със 16:17, но после бяха пометени от южните ни съседи. След 29:17 през втората четвърт на почивката шампионите имаха комфортна преднина от 11 точки. През второто полувреме единствената промяна на терена бе, че Гърция най-после заигра спокойно, и показа, че не случайно преди 2 години покори върха на Европа, въпреки, че Португалия не е кой знае какво мерило за класата на тима на Янакис.
Най-резултатен за гърците бе Димос Дикудис със своите 17 точки, към които прибави и 9 борби за едва 24 минути игра. Димитриос Диамантидис вкара 13, а героя от мача с Хърватска Василис Спанулис остана с 10. Най-скъпоплатения европейски играч – Тео Папалукас най-после напомни за себе си – 8 точки, 5 борби и 4 асистенции.
За португалците Жоао Сантош бе най-резултатния играч също със 17 точки. Пауло Куня остана с 10, а Жоао Гомеш, които се превърна в герой срещу Израел (23 точки и 11 борби) реализира едва 4.След тази победа Гърция зае трето място в група Е с 3 победи и 2 загуби, а лидер за кратко е Русия, които при победа на Испания ще сдадат първата позиция. Португалците са пети и това бе техния последен мач на това първенство.