Край на европейската мечта за Дунав Еконт

Бети Ленъкс вкара 24 точки
25-10-2007 23:13

Съставът на Дунав Еконт пропусна големия си шанс за пробив в Европа. Русенки не успяха да влязат груповата фаза на турнира ФИБА Еврокъп, след като се препънаха у дома и загубиха от КВ Империал АЕЛ със 62-70. Резултатът им от първата среща, играна в Кипър преди седмица, беше много добър и даваше надежди за успех в реванша. Тогава те паднаха само с една точка и тази вечер им трябваше да победят с две, за да се класират за групите.

Мачът ознаменува дебюта на град Русе в европейските клубни турнири по баскетбол. Зала „Дунав” бе препълнена до краен предел, а гостенките също имаха подкрепата на изненадващо голяма и добре организирана агитка от фенове, дошли специално за мача от Кипър.

Тимът на Империал АЕЛ поведе още в началото с 0-4, а за отбора-домакин първият кош дойде едва след 2 минути игра. Все пак момичетата на треньора Стефан Стефанов стигнаха дори до водачеството при 7-6, но съвсем за кратко. Гостенките отново започнаха да трупат преднина и поведоха с 6 точки - 9-15. Още тук се видя, те ще залагат изцяло на своята звезда, игралата в WNBA Бети Ленъкс. Тя демонстрира уникалната си стрелба с отскок с една ръка и вкарваше от всякакви положения, въпреки плътната опека на пазещите я баскетболистки на Дунав Еконт. Техният треньор Стефан Стефанов на свой ред заложи на любимото си оръжие в нападение - светкавичните контраатаки. Именно такива организира неговият отбор след няколко отнети топки в последните минути на първата четвърт. Така Дунав Еконт не само заличи изоставането си, но и отново поведе - 24-22. Този подем в играта на домакините обаче за съжаление беше прекъснат от края на първата част. В началото на втората те не успяха да продължат в същия дух. Кипърският тим също нямаше особено добри минути, като особено се "отличи" румънската националка Анкута Стоенеску с два поредни еърбола от зоната за три точки. След почти четири минути без нито една отбелязана точка и за двата отбора, първият кош за втората част бе отново на Бети Ленъкс и отново от трудно положение - 24-24. След това гостенките успяха и да поведат и играта продължи кош за кош с тяхно минимално предимство. За Дунав Еконт продължаваше да не върви стрелбата на Роксана Йорданова и на опитната Светла Асенова. За сметка на това добре се включи Даниела Георгиева, а младата украинка Виктория Мирчева изигра сензационно първо полувреме, което увенча дори с "чадър" срещу Бети Ленъкс. Въпреки усилията на двете обаче, русенки губеха на почивката с 5 точки - 31-36.

След 11-те си точки през първото полувреме, за цялото второ Мирчева не опита нито една стрелба. Затова пък през тези втори 20 минути се разигра Роксана Йорданова. "Събуждането" й дойде малко след началото на третата част, когато след една тройка на поправилата вече мерника си Стоенеску Дунав Еконт вече губеше с 31-42. Тогава първо Йорданова върна две точки, а само за 30 секунди последваха още два коша на нейния отбор - след отлична защита и две отнети топки на капитанката Диана Найденова разликата беше стопена само до 5 точки - 37-42. В средата на тази трета четвърт русенският тим имаше възможности за обрат, но след няколко хубави борби в нападение пропусна вторите си шансове. За противника пък Бети Ленъкс продължаваше да дава "нагледни уроци" по индивидуална игра. Неведнъж с феноменални бързи пробиви тя буквално премина последователно през всички баскетболистки на Дунав Еконт, за да отбележи поредните си кошове. Все пак момичетата на Стефан Стефанов отново и отново се връщаха в мача след като на моменти изоставането им изглеждаше безнадеждно. След като губеха с 9 точки, в края на третата четвърт пасивът им беше само 4 - 50-54.

Последните 10 минути се превърнаха в истинска драма, в която главни действащи лица бяха Бети Ленъкс и Роксана Йорданова. Първо, благодарение на американката, Империал АЕЛ поведе със 7 точки при 52-59. Йорданова пък в три поредни атаки наниза общо 8 точки и изведнъж нейният отбор водеше за пръв път от 20 минути игра - 60-59. Точно в този ключов момент обаче се намесиха и съдиите с едно спорно отсъждане - сърцатият гард на домакините Диана Найденова посегна за топката, но бе наказана с неспортсменски фаул. Кипърският отбор отново поведе и не изпусна водачеството до края. Причина за това станаха няколко поредни пропуски и грешки на русенски. Единственият техен кош в последните минути отбеляза Даниела Георгиева за 62-64 40 секунди преди края. Отново на нея обаче при 62-66 бяха отсъдени "крачки", вместо фаул на съперничка, и за Дунав Еконт вече всичко бе загубено. Ленъкс само добави сол в раната, като при контраатака секунди преди сирената съвсем небрежно се спря и отбеляза с лекота от средно разстояние.

Американската звезда на КВ Империал АЕЛ бе най-резултатната баскетболистка в мача с 24 точки, а нейната сънародничка Андреа Гарднър без да блести завърши с дабъл дабъл – 23 точки и 12 борби. Треньорът на КВ Империал АЕЛ Трасивулидес използва само 7 състезателки, а резервите на отбора им допринесоха само с 2 точки.
За Дунав Еконт Роксана Йорданова завърши с 16 точки, всичките през второто полувреме, Виктория Мирчева със своите 11 от първото, а игралата без смяна Диана Найденова се отчете с общо 10 точки. В основен фактор за загубата на Дунав Еконт се превърнаха и многото пропуски от линията за наказателни удари - цели 10 (12/22 – 55 %).