С повече "техно" към задължителен успех
13-11-2007 17:22
Изключително интересен сблъсък очаква зрителите в зала „Универсиада” в София, както и тези пред малките екрани. В него ще се срещнат Лукойл Академик и германският вицешампион Артланд Драгонс. На терена ще преобладават американците – 11 на брой, като в състава на гостите има 8 състезатели от САЩ.
Съпоставката между двата тима започваме от една доста невралгична за „студентите” позиция – тази на плеймейкъра. След заминаването на Ламонт Джоунс се очакваше сътресение в тази зона, което за съжаление дойде в най-неподходящия момент. Лукаич бе принуден да играе с един младок, който дебютира в България само преди месец. Сега на помощ пристигна нов гард, а надеждите са, че той ще бъде „джокерът’ не само в този, но и във всичките мачове за УЛЕБ.
С какво разполагат Артланд на този пост – първите двама американци Джон Голдсбъри и Ърл Джеръд Роуланд. Голдсбъри е завършил университета на NC Willmington, като през 2005 бива избран за играч на конференцията, а на следващата година той и съотборниците я печелят. Миналия сезон играе за Леверкузен и въпреки, че е аут за два месеца изиграва общо 32 мача за „аспирините”. Номер едно по откраднати топки в Бундеслигата. Агресивен в защита, играе винаги на ръба на фаула. Отличен подавач и стрелец от далечно разстояние. Тази година му е първа в отбора на Артланд. Роуланд дойде в Германия от Латвия, където последно игра за Барънс ЛМТ. Миналият сезон го започна в далечна Австралия, където се подвизаваше за отбора на Сидни Кингс. Също с богат опит в NCAA, а през 2006 достига полуфинал в D-лигата на САЩ, втората по сила след НБА. Може добре да пази, в нападение по-добрата му страна е пробива, но стреля точно когато остане сам на чиста позиция.
Дали гостите ще имат предимство на този важен пост. Стевин Смит изглежда доста натежал, докато Уили Дийн показа, че е в добра спортна форма. Дали обаче ще има време да научи „комбинациите” на съотборниците си или май ще гледа в противниковото поле къде е номер 15 и номер 12, за да натрупа някоя друга асистенция. А може и да не изневери на себе си и да поглежда по-честичко към коша на съперника. Където е бил до този момент, Дийн е винаги стрелец номер едно на отбора си.
25 годишният Ламонт МакИнтош се завръща за втори сезон в отбора на германските „дракони”. Играл в Англия и Белгия преди да акостира в Германия. Миналата година започва отлчино сезона, но изкълчва много неприятно глезен и пропуска доста мачове преди да се завърне за плейофите през Май. Един от главните виновници Артланд да се класират за финала в Германия. Определено със сериозни функции в нападение, но май ще трябва и да хвърли повече усилие в защита, защото ще бъде изправен срещу капитанът на „судентите” Тодор Стойков. Един от малкото българи, които ще играят тази вечер в мача не му е нужна допълнителна мотивация, при него всичко идва само отвътре.
Ветеранът Ян Родевалд (гард/крило) е един от малкото германци в отбора. Той влиза в моменти, в които трябва да се въведе повече ред в играта на Артланд. На 34 години, започна вече пети сезон в този тим. Избран в най-добрата „германска” петица на първенството на Германия миналия сезон. Функциите му ще бъдат концентрирани най-вече в защита, където той ще срещне намиращия се в прекрасна форма Ристе Стефанов. Македонецът не получава достатъчно минути от новия треньор на „студентите”, а през последните две години доказа, че знае как да вади дори сам загубени мачове.
Лятната лига на НБА се пренася по средата на ноември в зала „Универсиада” на позицията на крилото. Един срещу друг ще се изправят двама играчи, които може да играят в доста отбори от лигата отвъд океана. Те обаче не желаят да бъдат в дълбока сянка на по-големите звезди там и са потърсили европейски тимове, за да разкрият безспорния си талант.
Теранс Томас срещу Дантей Смит. Сериозна битка, която със сигурност ще се пренесе и на „по-горния етаж”. Може би двамата най-комплексни състезатели в двата тима, за които няма много тайни в баскетбола. След завършване на университета на Baylor, Томас играе една година в Люксембург и веднага след това е привлечен от латвийският Вентспилс. Завръща се един сезон във D-лигата, преди да получи предложение от гермаснкия тим. През лятото игра за Атланта Хоукс, докато Дантей бе част от Сакраменто Кингс.
Пол Джонсън е един от многото американци в състава на Артланд. Той обаче е без сериозна биография, играл е за вторият отбор на тима ТСВ Куакенбрюк в Оберлигата на Германия. Там вкарва по 21 точки на мач и печели доверието на ръководителите си да бъде включен в първият тим. Тепърва ще се доказва, а физиката му го прави опасен при пробивите наред с добрата му стрелба от разстояние. Шансовете му да играе някаква роля днес са значително по-големи от тези на Чавдар Костов. Българският талант играе около 12-13 минути, при това в България. Дали Лукаич, който е известен с налагането на младите играчи ще му даде повече шанс от тези 3 минути, които Костов изигра в Рига.
На „четворката” може да се реши мача. Мат Фрей срещу Перо Антич. За много кратък период македонецът доказа безспорната си класа. В България той просто няма конкуренция и прави каквото си поиска в подкошието. Дали обаче в Европа ще има същия успех. В първата среща преди седмица се получи, но за 20 минути. Докато Перо играеше, Лукойл бе в играта. Той спря и всичко се обърна наопаки. Мат Фрей – избран от Маями Хийт в драфта на НБА през 2004 година, по-късно преотсъпен на Ню Орлиънс Хорнитс. Преди това дипломирал се от университета на Vanderbilt. Това лято също участник в лятната лига на НБА, където бе част от отбора на Денвър Нъгетс. С много добра физика, също както и Антич има добра ръка и може да бележи еднакво добре за две, че и за три точки.
Възпитаникът на школата на Филип Виденов Western Kentucky Дариъс Хол ще помага на Мат Фрей в опитите да бъде спрян Антич. Изключително опитен играч, вече от 12 години по европейските терени. Установил се в Куакенбрюк през последните 4 от тях. Играл още във Франция, Испания и Белгия. Постоянен в изявите си, със среден двуцифрен актив навсякъде където е бил. Физиката му позволява да забива често, с което печели симпатиите на баскетболната публика. Знае как да вкара, когато мачът се решава. Нещо, което влиза в характеристиката и на опонента му Ненад Чанак. Хърватинът може да бъде и по-честичко на терена довечера, когато Лукаич реши да даде почивка на Да Роса. А тези моменти може би няма да са малко. Така той ще бъде в тандем с Перо срещу наситената от американци гъста „немска” отбрана.
Бразилецът Да Роса дебютира за Лукойл Академик миналата седмица в Рига. В петък се представи добре срещу Черно море, но този мач не може да бъде критерий за класата му. Сега срещу него се изправя Адам Чъб, който започна своята трета година в Европа и по-точно в Германия. Американецът притежава много добра техника за ръста си, подава добре и в защита може да играе еднакво сполучливо срещу двата високи поста. Бил е част от националният отбор на САЩ през 2005 година, с който участва на ФИБА Америка в Доминиканската република. Среща леки проблеми от наказателната линия, но като цяло много полезен играч.
Младата надежда Дирк Медрих се върна в Германия след като игра един сезон с променлив успех в Страсбург. Висок 211 сантиметра, той бе взет в отбора не само да има и някои друг местен в него. Играе зад Чъб на „петицата” и ръста му позволява да бъде полезен в действията си. Треньорът Флеминг му дава задачи най-вече в дефанзивен план. Лимитирано време, но го използва максимално да грабне няколко борби и удари един-два „чадъра”. Ще се засече с Тенчо Банев от „студентския” лагер. Банев започна много добре мача в Рига миналата седмица, но в крайна сметка го завърши със скромен актив от 3 точки и 5 борби. С идването на Да Роса българският национал ще играе по-малко, но може би тогава ще има по-добра възможност за изява.
Като прибавим и старши треньорът Крис Флеминг, ни става ясно, че ще видим един отбор наситен с американци и спазващ желязна „немска” дисциплина. Флеминг пристига в Куакенбрюк през 1994 година, играе първо за вторият отбор, после за първият. След като минава и през същата процедура и като треньор, успява за четири години да изведе отбора от втора германска дивизия до финали в първенството и купата на Бундеслигата. Избраният за треньор номер едно в Германия миналия сезон знае добре да проучва съперника, а също и как да използва максимума от играчите си. Едно е сигурно обаче. Той има слабост, която трябва максимално да се използва от Лукойл Академик. Не слуша човекът „техно”... Така, че с малко повече „техно” в зала "Универсиада" довечера може да се стигне до желаният успех. Който всъщност е задължителен, за да остави някакъв шанс за класиране за следващата фаза.
Съпоставката между двата тима започваме от една доста невралгична за „студентите” позиция – тази на плеймейкъра. След заминаването на Ламонт Джоунс се очакваше сътресение в тази зона, което за съжаление дойде в най-неподходящия момент. Лукаич бе принуден да играе с един младок, който дебютира в България само преди месец. Сега на помощ пристигна нов гард, а надеждите са, че той ще бъде „джокерът’ не само в този, но и във всичките мачове за УЛЕБ.
С какво разполагат Артланд на този пост – първите двама американци Джон Голдсбъри и Ърл Джеръд Роуланд. Голдсбъри е завършил университета на NC Willmington, като през 2005 бива избран за играч на конференцията, а на следващата година той и съотборниците я печелят. Миналия сезон играе за Леверкузен и въпреки, че е аут за два месеца изиграва общо 32 мача за „аспирините”. Номер едно по откраднати топки в Бундеслигата. Агресивен в защита, играе винаги на ръба на фаула. Отличен подавач и стрелец от далечно разстояние. Тази година му е първа в отбора на Артланд. Роуланд дойде в Германия от Латвия, където последно игра за Барънс ЛМТ. Миналият сезон го започна в далечна Австралия, където се подвизаваше за отбора на Сидни Кингс. Също с богат опит в NCAA, а през 2006 достига полуфинал в D-лигата на САЩ, втората по сила след НБА. Може добре да пази, в нападение по-добрата му страна е пробива, но стреля точно когато остане сам на чиста позиция.
Дали гостите ще имат предимство на този важен пост. Стевин Смит изглежда доста натежал, докато Уили Дийн показа, че е в добра спортна форма. Дали обаче ще има време да научи „комбинациите” на съотборниците си или май ще гледа в противниковото поле къде е номер 15 и номер 12, за да натрупа някоя друга асистенция. А може и да не изневери на себе си и да поглежда по-честичко към коша на съперника. Където е бил до този момент, Дийн е винаги стрелец номер едно на отбора си.
25 годишният Ламонт МакИнтош се завръща за втори сезон в отбора на германските „дракони”. Играл в Англия и Белгия преди да акостира в Германия. Миналата година започва отлчино сезона, но изкълчва много неприятно глезен и пропуска доста мачове преди да се завърне за плейофите през Май. Един от главните виновници Артланд да се класират за финала в Германия. Определено със сериозни функции в нападение, но май ще трябва и да хвърли повече усилие в защита, защото ще бъде изправен срещу капитанът на „судентите” Тодор Стойков. Един от малкото българи, които ще играят тази вечер в мача не му е нужна допълнителна мотивация, при него всичко идва само отвътре.
Ветеранът Ян Родевалд (гард/крило) е един от малкото германци в отбора. Той влиза в моменти, в които трябва да се въведе повече ред в играта на Артланд. На 34 години, започна вече пети сезон в този тим. Избран в най-добрата „германска” петица на първенството на Германия миналия сезон. Функциите му ще бъдат концентрирани най-вече в защита, където той ще срещне намиращия се в прекрасна форма Ристе Стефанов. Македонецът не получава достатъчно минути от новия треньор на „студентите”, а през последните две години доказа, че знае как да вади дори сам загубени мачове.
Лятната лига на НБА се пренася по средата на ноември в зала „Универсиада” на позицията на крилото. Един срещу друг ще се изправят двама играчи, които може да играят в доста отбори от лигата отвъд океана. Те обаче не желаят да бъдат в дълбока сянка на по-големите звезди там и са потърсили европейски тимове, за да разкрият безспорния си талант.
Теранс Томас срещу Дантей Смит. Сериозна битка, която със сигурност ще се пренесе и на „по-горния етаж”. Може би двамата най-комплексни състезатели в двата тима, за които няма много тайни в баскетбола. След завършване на университета на Baylor, Томас играе една година в Люксембург и веднага след това е привлечен от латвийският Вентспилс. Завръща се един сезон във D-лигата, преди да получи предложение от гермаснкия тим. През лятото игра за Атланта Хоукс, докато Дантей бе част от Сакраменто Кингс.
Пол Джонсън е един от многото американци в състава на Артланд. Той обаче е без сериозна биография, играл е за вторият отбор на тима ТСВ Куакенбрюк в Оберлигата на Германия. Там вкарва по 21 точки на мач и печели доверието на ръководителите си да бъде включен в първият тим. Тепърва ще се доказва, а физиката му го прави опасен при пробивите наред с добрата му стрелба от разстояние. Шансовете му да играе някаква роля днес са значително по-големи от тези на Чавдар Костов. Българският талант играе около 12-13 минути, при това в България. Дали Лукаич, който е известен с налагането на младите играчи ще му даде повече шанс от тези 3 минути, които Костов изигра в Рига.
На „четворката” може да се реши мача. Мат Фрей срещу Перо Антич. За много кратък период македонецът доказа безспорната си класа. В България той просто няма конкуренция и прави каквото си поиска в подкошието. Дали обаче в Европа ще има същия успех. В първата среща преди седмица се получи, но за 20 минути. Докато Перо играеше, Лукойл бе в играта. Той спря и всичко се обърна наопаки. Мат Фрей – избран от Маями Хийт в драфта на НБА през 2004 година, по-късно преотсъпен на Ню Орлиънс Хорнитс. Преди това дипломирал се от университета на Vanderbilt. Това лято също участник в лятната лига на НБА, където бе част от отбора на Денвър Нъгетс. С много добра физика, също както и Антич има добра ръка и може да бележи еднакво добре за две, че и за три точки.
Възпитаникът на школата на Филип Виденов Western Kentucky Дариъс Хол ще помага на Мат Фрей в опитите да бъде спрян Антич. Изключително опитен играч, вече от 12 години по европейските терени. Установил се в Куакенбрюк през последните 4 от тях. Играл още във Франция, Испания и Белгия. Постоянен в изявите си, със среден двуцифрен актив навсякъде където е бил. Физиката му позволява да забива често, с което печели симпатиите на баскетболната публика. Знае как да вкара, когато мачът се решава. Нещо, което влиза в характеристиката и на опонента му Ненад Чанак. Хърватинът може да бъде и по-честичко на терена довечера, когато Лукаич реши да даде почивка на Да Роса. А тези моменти може би няма да са малко. Така той ще бъде в тандем с Перо срещу наситената от американци гъста „немска” отбрана.
Бразилецът Да Роса дебютира за Лукойл Академик миналата седмица в Рига. В петък се представи добре срещу Черно море, но този мач не може да бъде критерий за класата му. Сега срещу него се изправя Адам Чъб, който започна своята трета година в Европа и по-точно в Германия. Американецът притежава много добра техника за ръста си, подава добре и в защита може да играе еднакво сполучливо срещу двата високи поста. Бил е част от националният отбор на САЩ през 2005 година, с който участва на ФИБА Америка в Доминиканската република. Среща леки проблеми от наказателната линия, но като цяло много полезен играч.
Младата надежда Дирк Медрих се върна в Германия след като игра един сезон с променлив успех в Страсбург. Висок 211 сантиметра, той бе взет в отбора не само да има и някои друг местен в него. Играе зад Чъб на „петицата” и ръста му позволява да бъде полезен в действията си. Треньорът Флеминг му дава задачи най-вече в дефанзивен план. Лимитирано време, но го използва максимално да грабне няколко борби и удари един-два „чадъра”. Ще се засече с Тенчо Банев от „студентския” лагер. Банев започна много добре мача в Рига миналата седмица, но в крайна сметка го завърши със скромен актив от 3 точки и 5 борби. С идването на Да Роса българският национал ще играе по-малко, но може би тогава ще има по-добра възможност за изява.
Като прибавим и старши треньорът Крис Флеминг, ни става ясно, че ще видим един отбор наситен с американци и спазващ желязна „немска” дисциплина. Флеминг пристига в Куакенбрюк през 1994 година, играе първо за вторият отбор, после за първият. След като минава и през същата процедура и като треньор, успява за четири години да изведе отбора от втора германска дивизия до финали в първенството и купата на Бундеслигата. Избраният за треньор номер едно в Германия миналия сезон знае добре да проучва съперника, а също и как да използва максимума от играчите си. Едно е сигурно обаче. Той има слабост, която трябва максимално да се използва от Лукойл Академик. Не слуша човекът „техно”... Така, че с малко повече „техно” в зала "Универсиада" довечера може да се стигне до желаният успех. Който всъщност е задължителен, за да остави някакъв шанс за класиране за следващата фаза.
Коментари