Пропуснат шанс

Нана Менса Бонсу - 16 точки и 15 борби
21-11-2007 01:16

Лукойл Академик допусна втора загуба в УЛЕБ след като загуби с 82-89 от Бенетон в Тревизо третата си среща от тазгодишната кампания в купата на УЛЕБ. След като надиграха убедително Артланд Драгонс миналата седмица, този път „студентите” не успяха да повторят фантастичната игра в предишния мач и закономерно загубиха. Това бе и първата победа за италианският тим в турнира този сезон след като стартираха с две загуби. Те се намират в криза, която българите не успяха да използват и нанесат своя удар в турнира. След смяната на старши треньора Рамали, сега отборът дори не бе воден от назначения наскоро турчин Октай Махмути. Той ще бъде представен официално на пресконференция в сряда на обяд. Първият му мач на скамейката на Бенетон ще бъде срещу лидера в Италия Монтепаски Сиена в неделя на обяд.

Срещата започна по най-добрия възможен начин за гостите от София. Първата част протече много добре за тях и благодарение добрата игра на Мурильо да Роза и Перо Антич Лукойл Академик спечели първите десет минути с 30-21. Втората четвърт обаче не бе съвсем така розова за българския първенец. Още в началото водени от Чалмърс домакините успяха набързо да заличат пасива си и да изравнят резултата. Те не само изравниха резултата, но и след две тройки на Сораня поведоха в двубоя. Така те дори натрупаха двуцифрен точков аванс, който в края на полувремето бе десет точки, 55-45.

Третата част стартира добре за Лукойл Академик. Те стопираха устрема на Бенетон и успяха да изравнят мача в 25 мин. за 59-59 след тройка на Стойков. Домакините обаче също отговориха с тройка и отново успяха да натрупат лек аванс.Така до края на тази четвърт те поддържаха преднина и в крайна сметка след 30 минути резултатът бе 73-68.

Постепенно българският отбор успя да намали пасива си до 78-77 след две добри изяви на Дийн и така след близо пет минути игра в последната част. Тогава обаче последва нов необясним срив в редиците на отбора и това позволи на домакините да се откъснат напред. Първо отбелязаха четири поредни точки, а след таймаута за Лукойл нови пет за да дръпнат сериозно в резултата. Смит върна един наказателен удар, но Бенетон отбеляза отново, за да си подпечата окончателно победата. В последните секунди гостите отбелязаха два коша, които обаче се оказаха крайно недостатъчни и в крайна сметка се стигна до нова загуба при гостуване на Лукойл Академик.

Нана Менса-Бонсу бе неудържим в подкошието и завърши с 16 точки и 15 борби. Капитанът Матео Сораня също добави 16 точки, а Лайънъл Чалмърс 14, повечето от които през втората четвърт.

За Лукойл Академик Уили Дийн бе най-резултатен с 20 точки, като добави и 7 борби, 5 асистенции и 4 откраднати топки. Мурильо да Роза вкара 17, а Перо Антич 16 точки, но и двамата имаха проблеми с лични нарушения по време на срещата.

Титулярите на Лукойл Академик вкараха повече от тези на Бенетон (64-63), но резервите на италианците бяха по-успешни с 26-18.
Тодор Стойков стреля само 3 пъти в целия мач. Антич пропусна всичките си стрелби за 2 точки, но пък застана на линията за наказателни удари 14 пъти (10 успешни).
Чавдар Костов игра 10 минути, но дори не погледна коша и завърши само с 2 лични нарушения. Двама от най-добрите стрелци в отбора Дантей Смит и Ристе Стефанов вкараха само 1 от 8 опита за 3 точки.