Доминацията на Лукойл Академик продължава

Лукойл без проблеми в Плевен (spartak-basket.com)
30-11-2007 20:14 | Александър Сотиров

Доминацията на Лукойл Академик в шампионата на България продължава. Днес те победиха без никакви проблеми третият отбор в класирането Спартак в Плевен с 98-70 в изтеглен мач от 11-ият кръг на мъжката А-1.

Мачът започна оспорвано като в добра светлина се изяви центъра на домакините Саша Топчов. Минута преди края на първата десятка резултата бе равен 19-19, но 5 поредни точки на Топчов оформиха 24-19 в полза на Спартак Плевен. Саша имаше 14 точки до този момент, но в крайна сметка завърши с общо 17.

Разликата стана 27-21 във 12-та минута, но това бе достатъчно за да се събудят гостите. Те направиха серия от 16-2 в следващите 6 минути и набързо поведоха с 8 точки (29-37).

В края на първото полувреме обаче реакция на треньорът на гостите Желко Лукаич и Перо Антич направиха срещата по-интересна. Двамата получиха технически нарушения и Хрисимир Димитров изпълни 5 успешни от 6 наказателни удара, с което плевенчани се върнаха в мача. В последната минута същият вкара нови два коша и така на почивката резултата на светлинното табло в зала „Балканстрой” бе равен (41-41).

Третата част реши изхода от двубоя. В нея гостите доминираха и отбелязоха цели 37 точки срещу само 16 на Спартак. Гостите вкараха първите 9 точки от второто полувреме за 41-50 преди Димитров да отбележи за Спартак 2 минути и 11 секунди от началото на третата част. Последваха нови 10 точки за играчите на Лукаич и набързо разликата стана 17 точки (43-60) в 14-та минута. Само за 3 минути и половина Лукойл Академик вкараха 19 срещу 2 точки на своите съперници. След 30 минути „студентите” водеха с 21 точки (57-78). Единствената неприятна новина за гостите бе контузията на бразилецът Мурило да Роза, който изкълчи глезен и напусна терена.

В последната част мачът се доиграваше, а Лукойл Академик дори успяха да направят победата си още по-убедителна за крайното 70-98. Спартак Плевен отбелязоха само 29 точки през второто полувреме срещу 57 за Лукойл Академик.

За гостите капитанът Тодор Стойков и плеймейкърът Уили Дийн бяха най-резултатни с по 17 точки. Дантей Смит добави 16, а Да Роза имаше 15 точки преди да напусне контузен. Перо Антич влезе като резерва, но успя да вкара 14 точки и грабна 15 борби за 29 минути игра.

За Спартак Плевен Димитров бе най-резултатен с 18 точки, Топчов завърши със 17, но те единствени достигнаха двуцифрен точков актив.
 Лукойл Академик показаха точен мерник от линията за наказателни удари като вкараха 20 от 21 опита (95.2 %), а Спартак Плевен бяха на другия полюс с вкарани само 13 от 23 (56.5 %).

Играчите на Лукойл Академик взеха с 8 борби повече от тези на Спартак Плевен (39-31).

Това бе 11 победа за Лукойл Академик в тазгодишния шампионат. Те нямат грешна стъпка, докато Спартак Плевен падна за 4-ти път този сезон. Момчетата на Дарин Великов имат 7 победи. "Студентите" нямат загуба вече 13 месеца в България. За последно те паднаха от ЦСКА на 28 октомври 2006 година. Тяхната доминация във вътрешното първенство продължава, но този факт не изненадва никой. Бюджета на тима надхвърля многократно този на всички останали отбори, взети заедно. Лукойл Академик пътуват във вторник за Франция, където в сряда вечер срещат френския По Ортез в мач от 5-тия кръг на турнира за купата на УЛЕБ.