Детройт спечели битката на шампионите

Рашийд Уолас скача за борба срещу Спърс (сн.: AP)
11-01-2008 11:31

Рашийд Уолас беше героят за шампионите на НБА за 2004 г. Детройт Пистънс при победата им като гост над действащите шампиони Сан Антонио Спърс - 80-90. Центърът на "Буталата", който често набляга на играта в защита и е с по-малък точков принос, този път бе най-резултатен за своя тим с 23 точки, а освен това грабна и 15 борби. Победата за неговия тим, който е втори в Източната конференция, над втория на запад Сан Антонио (вече трети след загубата), дойде след два поредни неуспеха срещу други фаворити в лигата - Бостън и Далас.

Ричард Хамилтън и Тейшон Принс помогнаха на Уолас, като отбелязаха съответно 18 и 17 точки. За домакините Тим Дънкан записа 24 точки и 15 борби. Тони Паркър добави 12 т., но с много слаб показател при стрелбата за 2 точки - 4/13.

В този мач на тимът на Сан Антонио играта изобщо не му вървеше и гостуващият отбор го превъзхождаше по повечето показатели. За капак "Шпорите" допуснаха и 15 грешки, с които подариха на Детройт лесни точки от контраатаки.

След като гостите поведоха при 15-16 три минути и половина преди края на първата четвърт, те никога повече не допуснаха обрат. Тези две точки бяха началото на серия от 16 безответни за Детройт, което доведе резултата до ужасяващото за домакините 15-30 само след 12 минути игра.

Буталата запазиха тази преднина от 15 точки и след края на втората четвърт, като на почивката водеха 39-54. През тази втора част "Спърс" само един единствен път вкараха кош в две поредни атаки, а за цялото първо полувреме изоставаха в борбата за отскочили топки с 14-18.

Те все пак се взеха в ръце и до 10-ата минута на третата четвърт бяха направили пасива си едноцифрен за пръв път от първата четвърт насам. Дънкан съвсем намали разликата със забивка след пас на Ману Джинобили. Тежкото крило на Сан Антонио беше и единствения от своя отбор с двуцифрен точков актив след първите три четвърти, като само в третата той отбеляза 10 точки. Играта в атака на Детройт бе много по-балансирана. Общият принос на Хамилтън, Уолас и Принс беше 46 точки, когато тимът им започна последната четвърт с аванс от 9 точки - 58-67.

Гостите бяха на ниво през тези последни 12 минути и не само запазиха преднината си, но 6 минути преди края дори я бяха увеличили до 14 точки (64-78). След това Сан Антонио отново навакса част от този пасив и 2 минути и половина преди края губеше само с 8 точки. Тогава обаче Чонси Билъпс отбеляза лесен кош за 74-84, а подобен кош на Уолас минута и половина преди сирената направи резултата 76-88 и окончателно подсигури победата на Детройт Пистънс.